30.05.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2005 r., sygn. I GSK 255/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska, Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz (spr.), Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Protokolant Magdalena Rosik, po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 listopada 2004 r. sygn. akt SA/Sz 2652/02 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 14 października 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie; 2. zasądza od [...]" Spółki z o.o. w Poznaniu na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie kwotę 1.687,00 zł (słownie: tysiąc sześćset osiemdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 3 listopada 2004 r. sygn. akt SA/Sz 2652/02 po rozpoznaniu skargi "[...]" Spółki z o. o. w Poznaniu uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 14 października 2002 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej i długu celnego, stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz orzekł o kosztach postępowania.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym sprawy.

Na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...] z dnia 21.08.2001 r. objęty został procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzony przez spółkę ze Szwecji tłuszcz roślinny sojowo-palmowo-rzepakowy o nazwie [...], zaliczony do kodu taryfy celnej 151620980 ze stawką celną 0%.

W wyniku przeprowadzonej w spółce kontroli, postanowieniem z dn. 7 września

2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie wszczął z urzędu postępowanie, a następnie decyzją z dnia 17 stycznia 2001 r. nr [...] orzekł o uznaniu wyżej wymienionego zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym kodu taryfy celnej i stawki celnej i zaklasyfikował towar do kodu taryfy celnej 151790990 ze stawką celną 30%. Organ ten w powołaniu na materiał dowodowy zebrany w sprawie, w tym certyfikat producenta, ustalił, że [...] stanowi mieszaninę oleju sojowego (40%), palmowego (50%) oraz rzepakowego (10%) i jest twardym tłuszczem roślinnym produkowanym w procesie uwodornienia i frakcjonowania, dalej nie przetworzonym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty