Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2005 r., sygn. I GSK 94/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz, Sędziowie NSA Rafał Batorowicz, Czesława Socha (spr.), Protokolant Anna Wróblewska, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[...]" Spółki z o.o. w Markach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2004 r. sygn. akt V SA 2403/03 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. w Markach na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 9 maja 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i ustalenia wysokości długu celnego - oddala skargę kasacyjną -
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 września 2004 r. o sygnaturze V SA 2403/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki z o.o. "[...]" w Markach na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 9 maja 2003 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i ustalenia wysokości długu celnego. Decyzja organu II instancji utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne z dnia 8 marca 2000 r. o nr [...] należało uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej nazwy towaru, klasyfikacji taryfowej oraz zastosowanej stawki celnej. Przyjęto, że importowany z Grecji towar o nazwie "[...]" stanowi przecier pomidorowy o zawartości suchej masy powyżej 7 % a poniżej 12 % winien być zaklasyfikowany według kodu PCN 2002 90 19 0 ze stawką celną autonomiczną 60 % min. 07 ECU/kg a nie jako sok pomidorowy o kodzie PCN 2009 50 90 0 z autonomiczną stawką celną w wysokości 35 % jak określił importer.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty