14.04.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2005 r., sygn. I GSK 99/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.), Sędziowie NSA Maria Myślińska, Hanna Szafrańska - Falkiewicz, Protokolant Joanna Kubacka, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 sierpnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1460/03 w sprawie ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 18 czerwca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie długu celnego - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2004 r. (sygn. akt SA/Sz 1460/03) oddalił skargę J. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 18 czerwca 2003 r. w przedmiocie długu celnego.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił stan sprawy:

W dniu 16 czerwca 1999 r. w Urzędzie Celnym w Pomellen w Niemczech objęto towar w postaci odzieży używanej, szminek maskujących, spodni, nakryć głowy oraz naczynia procedurą tranzytu wg noty tranzytowej T2 nr 02968 z dnia 16 czerwca 1999 r. Towar ten został wprowadzony na polski obszar celny w dniu 16 czerwca 1999 r. przez przejście graniczne w Kołbaskowie i powinien był zostać dostarczony do urzędu celnego przeznaczenia - Oddziału Celnego w Toruniu do dnia 18 czerwca 1999 r. Towar nie został przedstawiony w urzędzie celnym przeznaczenia, dlatego postanowieniem z dnia 14 października 1999 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie wszczął postępowanie w sprawie uregulowania sytuacji towaru objętego procedurą tranzytu, a następnie decyzją z dnia 6 września 2001 r. określił kwotę wynikającą z długu celnego i odsetki w związku ze stwierdzeniem niezakończenia procedury tranzytu i usunięcia towaru spod dozoru celnego. W wyniku odwołania wniesionego przez głównego zobowiązanego w procedurze tranzytu - firmy "[...] - Prezes Głównego Urzędu Ceł w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w Szczecinie z dnia 6 września 2001 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ w celu wyjaśnienia czy kierowca pojazdu B. U. dokonywał przewozu towaru w swoim imieniu i na swoją rzecz, czy też wykonywał zlecenie przewozu na podstawie umowy z firmą "[...]" Transport Międzynarodowy i Krajowy J. C. w Chojnicach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty