20.04.2005

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2005 r., sygn. II GSK 4/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska, Sędziowie NSA Jacek Chlebny (spr.), Kazimierz Jarząbek, Protokolant Magdalena Rosik, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. N. "O." S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 marca 2004 r. sygn. akt SA/Sz 764/02 w sprawie ze skargi P. K. N. "O." S.A. w P. na postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] marca 2002 r. Nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego i odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. K. N. "O." S.A. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie kwotę złotych 120 (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 11 marca 2004 r. sygn. akt SA/Sz 764/02 oddalił skargę P. K. N. "O." S.A. z siedzibą w P. na postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia [...] marca 2002 r. w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego i odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Sąd rozstrzygnął sprawę w oparciu o następujący stan faktyczny sprawy. Prezes Głównego Urzędu Ceł postanowieniem z dnia [...] marca 2002 r., wydanym w trybie zażaleniowym, utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Urzędu Celnego w Szczecinie z dnia [...] października 2001 r., uznające za nieuzasadnione zarzuty podniesione przez PKN "O." S.A. w sprawie prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z dnia [...] października 2001 r. postępowania egzekucyjnego.

Sąd ustalił, że w dniu 6 września 1997 r. PKN "O." zgłosił do odprawy celnej sprowadzoną z zagranicy benzynę bezołowiową na podstawie JDA SAD nr [...].

Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie decyzją z dnia [...] września 1997 r., zawartą we wskazanym dokumencie SAD, dopuścił ww. towar do obrotu na polskim obszarze celnym i wymierzył należności celne, a jednocześnie określił wyższą niż zadeklarowana kwotę należnego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, którą importer obowiązany był wpłacić w terminie i na warunkach określonych dla zapłaty cła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty