03.02.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2005 r., sygn. GSK 1185/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.), Sędziowie NSA Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Halina Wojtachnio, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 lipca 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1052/02 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 5 kwietnia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie powstania długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 lipca 2004 r., sygn. akt SA/Sz 1052/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. G.- Sklep "[...]" w Gdańsku na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2002 r.. nr [...] w przedmiocie długu celnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że na podstawie zgłoszenia celnego nr [...] z dnia 20 lipca 1998 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci odzieży używanej importowanej z Niemiec, wobec którego przyjęto obniżoną stawkę celną przewidzianą dla towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej na podstawie dołączonej do zgłoszenia deklaracji eksportera złożonej na fakturze z dnia 20 lipca 1998 r. Faktura ta wraz deklaracją eksportera przekazana została przez polskie władze celne do weryfikacji władzom celnym państwa eksportera. Władze celne państwa eksportera poinformowały, iż przeprowadzona weryfikacja wykazała, że towary objęte deklaracją eksportera nie są towarami pochodzącymi w rozumieniu Protokołu 4 Układu Europejskiego, wobec czego wszczęte zostało z urzędu postępowanie celne, w wyniku którego wydana została przez Dyrektora Urzędu Celnego w Szczecinie decyzja uznająca powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe i wymierzająca należności celne dla importowanych towarów z zastosowaniem autonomicznej stawki celnej.

Rozpatrując odwołanie, Prezes Głównego Urzędu Ceł ustalił kwotę długu celnego z zastosowaniem autonomicznej stawki celnej 60%, przyjmując dla ustalenia kraju pochodzenia towaru zapis o pochodzeniu towaru z Niemiec umieszczony na zgłoszeniu wywozowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty