14.02.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2005 r., sygn. GSK 1324/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.), Sędziowie NSA Halina Wojtachnio, Czesława Socha, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. H. JF "[...]" w Goleniowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 lipca 2004 r. sygn. akt SA/Sz 380/03 w sprawie ze skargi F.H. - JF "[...]" w Goleniowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 5 lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie, na podstawie zgłoszenia celnego z dnia 7 lipca 1999 r. nr [...], objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, sprowadzoną z Niemiec przez F. H. - JF [...] w Goleniowie odzież używaną. Wartość celną sprowadzonej odzieży ustalono z zastosowaniem obniżonej stawki celnej, na podstawie deklaracji eksportera zamieszczonej na rachunku dołączonym do zgłoszenia celnego, stwierdzającej pochodzenie odzieży z krajów Unii Europejskiej.

W wyniku weryfikacji deklaracji eksportera dotyczącej pochodzenia odzieży, przeprowadzonej na wniosek polskich władz celnych, niemieckie władze celne ustaliły, że przedmiotowa odzież nie była towarem pochodzącym w rozumieniu Protokołu nr 4 do Układu Europejskiego.

Na podstawie ustaleń dokonanych przez niemieckie władze celne, Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie, decyzją z dnia 29 października 2001 r. nr [...], uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe, ponownie określił kwotę wynikającą z długu celnego z zastosowaniem stawki konwencyjnej w wysokości 21,4%.

Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie, po rozpatrzeniu odwołania F. H., decyzją z dnia 5 lutego 2003 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Wyrokiem z dnia 29 lipca 2004 r. sygn. akt S.A./Sz 380/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę F.. H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie nie znajdując podstaw do stwierdzenia, że decyzja ta jest niezgodna z przepisami prawa materialnego, oraz że narusza przepisy postępowania w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty