Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2005 r., sygn. I GSK 492/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska, Sędziowie NSA Kazimierz Jarząbek, Urszula Raczkiewicz (spr.), Protokolant Anna Fyda, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 listopada 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Lu 699/03 w sprawie ze skargi B. K. - PPHU "[...]" w Świdniku na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 14 listopada 2003 r. Nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych 1. zaskarżony wyrok uchyla i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie; 2. Zasądza od B. K. - PPHU "[...]" w Świdniku na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej kwotę 3700 (trzy tysiące siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 25 listopada 2004 r., sygn. akt 3 I SA/Lu 699/03, po rozpoznaniu skargi B. K. - PPHU [...] uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 14 listopada
2003 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru cła z następującym uzasadnieniem.
W 1998 r. B. K. zgłosił na podstawie dokumentów SAD do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzoną z Niemiec odzież używaną. Do obliczenia cła zastosowano obniżoną stawką celną, znajdującą zastosowanie do towarów pochodzących z obszaru Unii Europejskiej w rozumieniu Protokołu Nr 4 do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczypospolitą Polską, z jednej strony a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z drugiej strony, dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej (Dz. U. z 1997 r., Nr 104, poz. 662).
Dyrektor Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej, na skutek negatywnych wyników weryfikacji dowodów pochodzenia, decyzją z dnia 27 kwietnia 2001 r. (wydaną po wznowieniu postępowania), uchylił własną decyzję z dnia 14 listopada 2000 r. w części dotyczącej stawki celnej oraz kwoty cła i obliczył cło z zastosowaniem konwencyjnej stawki celnej w wysokości 23,1%, natomiast decyzjami z dnia 24 lipca 2001 r. od Nr [...], uznał zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym stawki celnej oraz kwoty cła i obliczył cło z zastosowaniem konwencyjnej stawki celnej w wysokości 23,1%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty