Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2005 r., sygn. I GSK 1113/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz, Sędziowie NSA Jerzy Sulimierski, Czesława Socha (spr.), Protokolant Joanna Warzeszkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 5320/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 28 listopada 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 lutego 2005 r. o sygnaturze V SA 5320/03 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki z o.o. w Warszawie [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 28 listopada 2003 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne z dnia 18 stycznia 2000 r. zawarte w SAD o nr [...] objęte procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzonych z zagranicy leków w zakresie wartości celnej towaru nie jest prawidłowe. Należało deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury wystawionej przez eksportera skorygować. Określono zatem, że w wartości celnej należy uwzględnić także udzielony importerowi przez eksportera rabat obniżający zafakturowaną należność eksportera. Oznacza to, że przewidziany umową sprzedaży rabat był wynikiem kształtującym wartość celną transakcyjną towaru w wysokości pomniejszonej o rabat ceny wynikającej z faktury eksportera. Dopiero tak określona wartość (celna) transakcyjna stanowiła wartość celną towaru.
Powyższa ocena została sformułowana w związku z kontrolą celną przeprowadzoną u importera. Ujawniono zawartą przez niego z eksporterem [...] z siedzibą w Hamburgu umowę z dnia 2 marca 1998 r. (oraz aneks z dnia 28 kwietnia 2000 r.) o konsygnacji i dystrybucji. Umowa ta przewidywała dla importera rabat z tytułu zrealizowanej sprzedaży (7%) i miesięczną prowizję z tytułu prowadzenia składu konsygnacyjnego (2%). W umowie nie został określony żaden warunek konieczny do spełnienia przez Spółkę [...] celem uzyskania prawa do rabatu. Rabat został przyznany importerowi bezwarunkowo, bez konieczności przekroczenia określonego limitu sprzedaży w danym miesiącu. Oznacza to, że importer wiedział o przyznanej mu zniżce i nie może twierdzić, że rabat nie był pewny. Kwota należna za towar była ta, która wynikała z faktury handlowej pomniejszona o ustaloną zniżkę. Noty kredytowe i faktura z dnia 31 stycznia 2000 r. o nr [...] dowodzą, że importer przekazał eksporterowi kwotę obniżoną, w stosunku do wynikającej z faktury handlowej, o udzielony rabat procentowy. Wartość rabatów dla poszczególnych leków objętych przedmiotowym zgłoszeniem celnym ustalono poprzez proporcjonalne rozbicie upustu wykazanego na ujawnionych fakturach (w niniejszej sprawie powyższa faktura z dnia 31 stycznia 2000 r.) w stosunku do wszystkich zgłoszeń celnych z danego okresu (w niniejszej sprawie styczeń 2000 r.). Powyższy sposób wyliczenia rabatów podyktowany był odmową współpracy strony z organami celnymi w zakresie przyporządkowania upustów do poszczególnych zgłoszeń celnych. Przyjęta metoda wartościowej proporcji była jedynym możliwym do uwzględnienia sposobem obliczenia wartości rabatu w odniesieniu do konkretnej pozycji zgłoszenia celnego. Brak było podstaw do zastosowania zastępczych metod wyceny określonych w art. 25 do 29 Kodeksu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty