06.01.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 stycznia 2005 r., sygn. GSK 985/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Jerzy Chromicki, Sędzia NSA, Sędziowie (NSA Kazimierz Brzeziński (spr.), Jacek Chlebny, Protokolant Anna Fyda, po rozpoznaniu w dniu 6 stycznia 2005r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 maja 2004r. sygn.akt V SA 3019/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2003r. Nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 maja 2004 r., sygn. akt V S.A. 3019/03, oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2003 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania celnego.

W uzasadnieniu Sąd podał, że zaskarżonym postanowieniem z 25 czerwca 2003 r., Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie z dnia 28 stycznia 2003 r., którym odmówiono zawieszenia postępowania dotyczącego zgłoszenia celnego SAD nr [...] z dnia 7 stycznia 2000 r. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż przesłanką zawieszenia postępowania określoną w art. 201 § l pkt 2 Ordynacji podatkowej jest konieczność rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego.

"[...]" Sp. z o.o. w Warszawie uzasadniła swój wniosek o zawieszenie postępowania tym, że jednocześnie wniosła o wystąpienie przez Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie do Ministra Finansów z wnioskiem o uzyskanie porady Światowej Organizacji Celnej [WCO] na temat wpływu upustów udzielanych przez zagranicznego dostawcę na wartość celną importowanych towarów w sytuacji, gdy udzielenie upustu następuje po dniu dokonania zgłoszenia celnego i zgodnie z postanowieniami umów, stanowi formę wspomagania finansowego działalności spółki jako importera na rynku polskim, tj. rynku importu. Zagadnieniem wstępnym było, w ocenie skarżącej, rozstrzygnięcie przez WCO, czy rabat finansowy przyznawany importerowi w Polsce, stanowi element kalkulacyjny wartości celnej i czy w związku z tym powinien być uwzględniany przy ustalaniu tej wartości. Światową Organizację Celną należy uznać w tym przypadku za organ w rozumieniu art. 201 § l pkt 2 Ordynacji podatkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty