14.01.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2005 r., sygn. GSK 1257/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha, Sędziowie NSA Jerzy Sulimierski (spr.), Halina Wojtachnio, Protokolant Karolina Mamcarz, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2005r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 lipca 2004r. sygn. akt 3 I SA/Wr 2560 w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 27 czerwca 2001 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 7 lipca 2004 r., sygn. akt 3 I SA/Wr 2560/01 wydanym w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 27 czerwca 2001 r. w przedmiocie określenia kwoty długu celnego - oddalił skargę.

Uzasadniając rozstrzygnięcie Sąd powołał ustalenia stanu prawnego i faktycznego dokonane przez organy celne.

W dniu 17 marca 1999 r. J. T. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym - w dokumencie SAD nr [...] - importowany z Niemiec samochód ciężarowy marki Mercedes Sprinter 310D, klasyfikując go do kodu PCN Taryfy celnej 8704 21 39 0, ze stawką obniżoną w wysokości 15% od wartości celnej towaru. W tym samym dniu Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu wydał decyzję, w której uznał to zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia wartości celnej towaru, a co za tym idzie - także określenia kwoty długu celnego.

Pismem z dnia 15 listopada 1999 r. niemieckie organy celne (kraj eksportu) poinformowały, że towar opisany w przesłanej im fakturze nie może zostać uznany za towar "pochodzący" w myśl przepisów obowiązującej pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Polską umowy międzynarodowej.

W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, decyzją z dnia 30 kwietnia 2001 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu zmienił swoją decyzję z dnia 5 stycznia 2000 r., w której odstąpił od uchylenia decyzji z dnia 17 marca 1999 r., w części dotyczącej zastosowania stawki celnej i określił kwotę długu celnego według 35% stawki autonomicznej, w pozostałej części utrzymując rozstrzygnięcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty