16.06.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 445/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak, Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński, Zdzisław Sadurski (spr.), Protokolant Małgorzata Suchocka, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Markach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2004 r. sygn. akt V SA 2406/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Markach na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 9 maja 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 grudnia 2004 r. sygn. akt V SA 2406/03 oddalił skargę "[...]." Sp. z o.o. z siedzibą w Markach wniesioną na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 9 maja 2003 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd przedstawił przebieg sprawy. Decyzją

z dnia 9 maja 2003 r. nr [...], Dyrektor Izby Celnej

w Warszawie utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie

z dnia 17 lutego 2002 r. nr [...], na podstawie którego zgłoszenie celne "[...]." spółki z o.o. z siedzibą w Markach z 2 marca 2000 r. nr SAD [...] zostało uznane za nieprawidłowe w części dotyczącej nazwy towaru, klasyfikacji taryfowej, zastosowanej stawki celnej oraz wymiaru cła.

Uzasadniając swoją decyzję Dyrektor Izby Celnej podał, że dnia 2 marca 2000 r. zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu m.in. towar określany jako "sok pomidorowy" o nazwie handlowej "[...]", klasyfikując go do kodu PCN 2009 50 90 0 z autonomiczną stawką celna w wysokości 35%.

Importowany towar wyprodukowany przez grecką firmę [...] S.A. o nazwie handlowej "[...]", według certyfikatu producenta stanowiły sezonowo produkowane rozdrobnione cieplnie pomidory o zawartości suchej masy 6,5%-6,8%, sprowadzane w opakowaniach 500g. Powyższego nie potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych przez Centralny Inspektorat Standaryzacji-Laboratorium w Poznaniu, na podstawie próbek pobranych w dniu 24 lutego 2000 r. W następstwie przeprowadzonej analizy towaru zgłoszonego do obrotu na polskim obszarze celnym okazało się, że przedmiotem importu był przecier pomidorowy, o zawartości suchej masy w badanych próbkach ok. 8,7 %, co powoduje, iż produkt należy zaklasyfikować do kodu PCN 2002 90 19 0 Taryfy celnej. Pozycja ta obejmuje pomidory całe lub w kawałkach przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż za pomocą octu lub kwasu octowego, w tym sok pomidorowy, w którym zawartość suchej masy wynosi 7% wagowych lub więcej. Nie obejmuje natomiast m. i. ketchupu pomidorowego i innych sosów pomidorowych (pozycja 2103), a także zupy pomidorowej oraz przetworów z nich (pozycja 2104). Tym samym Dyrektor Izby Celnej uznał za niezasadne stanowisko Spółki "[...].", która wnosiła o zakwalifikowanie importowanego produktu do pozycji 2009 Taryfy celnej, obejmującej soki owocowe i soki warzywne niesfermentowane i niezawierające dodatku alkoholu, nawet z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty