Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2005 r., sygn. I GSK 838/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.), Sędziowie NSA Mieczysław Markowski, Halina Wojtachnio, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 grudnia 2004 r. sygn. akt SA/Rz 1183/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 16 lipca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 14 grudnia 2004 r., sygn. akt SA/Rz 1183/03, po rozpoznaniu sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 16 lipca 2003r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.
Sąd uznając za miarodajne dokonane w postępowaniu administracyjnym ustalenia co do stanu faktycznego sprawy podał, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie, której następcą prawnym jest [...] Sp. z o.o. w Warszawie, według dokumentu celnego SAD z dnia 21 stycznia 2000 r. nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Francji leki o wartości deklarowanej przez importera według wynikającej z faktury ceny transakcyjnej.
Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie decyzją z dnia 9 stycznia 2003 r. [...] wydaną na podstawie art. 65 § 4 pkt 2 lit c) ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r., Nr 75, poz. 802 ze zm.) uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i dokonał obniżenia tej wartości przyjmując, że importer otrzymał upust cenowy od spółki eksportującej.
Orzekając w sprawie w związku z odwołaniem Spółki, Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu decyzją z dnia 16 lipca 2003 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono umowę z dnia 17 kwietnia 2000 r., obowiązującą od dnia 1 stycznia 2000 r. oraz noty kredytowe, wcześniej nieznane organowi celnemu, w związku z czym wartość celna towaru podlegała korekcie. W umowie tej strony postanowiły, że jeśli skarżąca spółka przekroczy wartość zakupu leków określoną w rocznym planie zakupów i będzie terminowo regulowała płatności, to spółka eksportująca zobowiązuje przyznawać importerowi rabaty na wymienione w wykazie leki a potwierdzeniem tego rabatu będą noty kredytowe. Wysokość tych upustów w 2000 r. określono na 30% lub 35%, w zależności od wielkości zakupów w danym miesiącu. W styczniu 2000 r. skarżąca spółka przekroczyła ustalony plan zakupów i terminowo regulowała płatności, dlatego też eksporter wystawił w dniu 24 marca 2000 r. notę kredytową nr 398368, która obniżyła o 35 % (215538 FRF) należność za leki importowane przez skarżącą Spółkę w styczniu 2000 r. Wymienionej umowy skarżąca nie ujawniła organom celnym a po otrzymaniu wskazanej powyżej noty kredytowej nie dokonała korekty zgłoszenia celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty