22.11.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2005 r., sygn. I GSK 1167/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.), Sędziowie NSA Halina Wojtachnio, Rafał Batorowicz, Protokolant Małgorzata Suchocka, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...]. z siedzibą w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 254/04 w sprawie ze skargi [...] z siedzibą w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 lutego 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 254/04 po rozpoznaniu skargi [...] S.A. w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2003 r. nr [...] - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że wartość celna przedmiotu importu zadeklarowana została, w przyjętym przez organ zgłoszeniu celnym zawartym z dokumencie SAD z dnia 27 lipca 2000 r. nr [...], w wysokości odpowiadającej wartości (cenie) transakcyjnej określonej w fakturze eksportera przedstawionej przy zgłoszeniu. W wyniku późniejszej kontroli, przeprowadzonej u importera przez funkcjonariuszy celnych, ujawniona została m.in. umowa dystrybucyjna z dnia 1 marca 2000 r. oraz związane z nią uzgodnienia dotyczące rabatu w okresie od 1 marca 2000 r. do 31 grudnia 2000 r. Ujawniono także wystawiane na podstawie zapisów tych porozumień noty kredytowe, obniżające wartość importowanych towarów.

Wskazując na treść tej umowy Sąd uznał, że istotna w sprawie jest kwestia, czy wartością transakcyjną wyznaczającą wartość celną towaru jest fakturowana przez eksportera cena pomniejszona o odpowiednią kwotę rabatu, czy cena w wysokości określonej w fakturze, nie uwzględniającej obniżki z tytułu rabatu otrzymanego według noty kredytowej.

Sąd wskazał, że zawarta przez skarżącą z eksporterem umowa sprzedaży leków objętych zgłoszeniem celnym wykonana została w czasie obowiązywania porozumienia rabatowego, którego postanowienia stanowiły w istocie, zdaniem Sądu, część składową umowy sprzedaży importerowi leków objętych zgłoszeniem z dnia 27 lipca 2000 r., skoro sprzedaż realizowana była w czasie obowiązywania i na warunkach tego porozumienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty