Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 486/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Jarząbek, Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.), Jacek Surmacz, Protokolant Karolina Mamcarz, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2004 r. sygn. akt V SA 3514/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 23 lipca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę kasacyjną -
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 grudnia 2004 r. o sygnaturze V SA 3514/03 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki z o.o. [...] w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 23 lipca 2003 r. o nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Decyzja ta utrzymał w mocy decyzję podjętą przez ten organ po ponownym rozpoznaniu.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że należało odmówić wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie z dnia 29 października 2002 r. o nr [...] uznającej zgłoszenie celne farmaceutyków według SAD nr [...] z dnia 5 listopada 1999 r. przez Spółkę z o.o. [...] za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wymiaru cła.
Podstawą odmowy jest upływ 3-letniego terminu określonego w art. 265 Kodeksu celnego, to jest od dnia powstania długu celnego, a który nie pozwala na wszczęcie postępowania kwalifikowanego. Dług celny powstał w dniu 5 listopada 1999 r., a więc w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego określonego w art. 65 § 3 pkt 2 - Kodeksu celnego. Termin trzyletni upłynął zatem w dniu 5 listopada 2002 r. Z datą przyjęcia zgłoszenia celnego, powstaje dług celny zgodnie z art. 209 § 2 Kodeksu celnego. Rozumiany jest jako powstałe z mocy prawa zobowiązanie do uiszczenia należności celnych (art. 3 § 1 pkt 2 - Kodeksu celnego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty