08.06.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 317/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki, Sędziowie NSA Czesława Socha, Maria Serafin-Kosowska (spr.), Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2004 r., sygn. akt V SA 2739/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 27 maja 2003 r., [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I GSK 317/05

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie decyzją nr [...] z dnia 5 listopada 2002 r. uznał za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej zgłoszenie celne dokonane w dniu 22 listopada 1999 r. w imieniu spółki z o.o. [...] w Warszawie zawarte w SAD nr [...] obejmujące leki w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, między innymi [...].

W zgłoszeniu tym wykazano wartość celną przedmiotowych leków na kwotę 130800 BEF zgodną z dołączonymi fakturami eksportera tj. firmy [...]. z Belgii oraz zerową stawkę celną, natomiast w powołanej wyżej decyzji obniżono wartość celną o 20 % tj. do kwoty 104640 BEF..

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją nr [...] z dnia 27 maja 2003 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji a w uzasadnieniu wskazał, że kontrola przeprowadzona u importera po przyjęciu zgłoszenia celnego wykazała, iż pomiędzy spółką importującą a firmą eksportującą zawarta została w dniu 10 listopada 1998 r. umowa o dostawach produktu a w oparciu o postanowienia tej umowy wystawiane były noty kredytowe zawierające upust cenowy. Spółka importująca dokonywała płatności za leki w cyklu rozrachunkowym następującym po kwartale kalendarzowym a właśnie za okresy kwartalne otrzymywała noty kredytowe na podstawie informacji o wartości dokonanych zakupów, przy czym w 1999 r. upust cenowy wynosił 20% należności za leki uwidocznionej w fakturach handlowych. Od chwili podpisania przedmiotowej umowy spółka importujące znała wielkość upustu cenowego /rabatu/ tj. 20 %, niemniej jednak w zgłoszeniu celnym nie ujawniła tegoż rabatu ani umowy wiążącej ją z firmą eksportującą, nie uczyniła tego również w okresie późniejszym tj. po faktycznym uzyskaniu upustu. Upust ten ma jednak istotny wpływ na wartość celną towaru czyli na cenę należną lub faktycznie zapłaconą za towar i wobec tego zasadnym było skorygowanie wartości celnej podanej w zgłoszeniu o kwotę uzyskanego upustu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty