08.06.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 282/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki (spr.), Sędziowie NSA Czesława Socha, Maria Serafin-Kosowska, Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2004 r., sygn. akt V SA 2753/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 29 maja 2003 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 listopada 2004 r. sygn. akt V SA 2753/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki [...] w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 29 maja 2003 r.

Uwzględniając swe stanowisko WSA w Warszawie podał, że w dniu 30 listopada 1999 roku w imieniu firmy [...] Sp. z o.o. w Warszawie (dalej zwanej Spółką) dokonano zgłoszenia celnego nr [...], na podstawie którego procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym objęte zostały importowane z Belgii leki, które uprzednio były objęte procedurą składu celnego. Do zgłoszenia celnego dołączono faktury dla towarów ze składu celnego, wystawione przez [...] i faktury eksportera tj. belgijskiej firmy [...].

Decyzją nr [...] z dnia 20 listopada 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił ją z uwzględnieniem udzielonego Spółce rabatu, który - zdaniem organu celnego - obniżał cenę wynikającą z przedłożonych faktur.

Orzekając w sprawie wskutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 29 maja 2003 r. o nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli Spółki ujawniono zawartą przez nią z eksporterem umowę z dnia 10 listopada 1998 roku (k. 94 akt wspólnych), która określała, że na importowane leki znajdujące się na liście leków refundowanych eksporter udzieli Spółce upustu. Upusty przewidziane umową były przez partnerów realizowane w terminach kwartalnych na podstawie not kredytowych, które obniżały cenę leków. W ramach powołanej umowy wystawiona została także nota nr 38051427 z 3 grudnia 1999 roku, na mocy której należne eksporterowi za miesiąc listopad płatności w kwocie 310257,76 USD zostały obniżone o 20 %, tj. 62051,55 USD. Wobec faktu, że Spółka nie potrafiła przyporządkować udzielonych rabatów do poszczególnych zgłoszeń celnych a nadto potwierdziła, że w okresie objętym kontrolą dokonywano wielu odpraw leków ze składów celnych, a zatem nie jest możliwe obiektywne i miarodajne przyporządkowanie zgłoszeń celnych do otrzymywanych dokumentów, organy celne, kierując się postanowieniami umowy oraz treścią noty, uznały za uzasadnione obniżenie wartości celnej preparatów objętych zgłoszeniem nr E 13 140100/00/002364 z dnia 30 listopada 1999 roku w pozycji 1,2 i 3.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty