18.08.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2005 r., sygn. I GSK 848/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba, Sędziowie NSA Rafał Batorowicz (spr.), Joanna Kabat-Rembelska, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 grudnia 2004 r., sygn. akt SA/Rz 1601/03 w sprawie ze skarg [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe Oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2004 r. sygn. akt SA/Rz 1601/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 25 września 2003 r. nr [...] oraz z dnia 26 września 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. "[...]" Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, reprezentowana przez Agencję Celną [...], zgłosiła w dniach 22 grudnia 2000 r., 28 grudnia 2000 r. oraz 24 stycznia 2001 r. na podstawie dokumentów SAD o numerach odpowiednio [...]do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu leki sprowadzone z Węgier (eksporter [...]) i z Francji (eksporter [...]), których wartość ustalono zgodnie z załączonymi fakturami.

Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie decyzjami z dnia 8 lipca 2003 r. nr [...] oraz z dnia 7 lipca 2003 r. nr [...] uznał te zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej importowanych leków stanowiącej równowartość rabatu (premii), który Spółka uzyskała od kontrahentów zagranicznych.

Orzekając w sprawie w związku z odwołaniem Spółki, Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu decyzjami z dnia 25 oraz 26 września 2003 r. o podanych wyżej numerach utrzymał w mocy decyzje organu I instancji. W uzasadnieniu organ II instancji stwierdził, że ujawnione w trakcie kontroli umowy z dnia 2 sierpnia 1996 r. wraz z aneksami, zawarte pomiędzy skarżącą a kontrahentami zagranicznymi, na podstawie których kontrahent zagraniczny zobowiązał się przyznać Spółce, na podstawie not kredytowych, rabat na określone leki po spełnieniu przez skarżącą określonych warunków, winny być ujawnione przy dokonywaniu zgłoszenia celnego, a po otrzymaniu not kredytowych skarżąca powinna złożyć wniosek o zmianę nieprawidłowych zgłoszeń celnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty