Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 455/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Sędziowie NSA Maria Myślińska (spr.), Janusz Zajda, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2004 r., sygn. akt V SA 2830/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 5 czerwca 2003 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 grudnia 2004 r. sygn. akt V SA 2830/03 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 5 czerwca 2003 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, z następującym uzasadnieniem.
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Spółkę z o.o. [...]według dokumentu SAD z dnia 2 grudnia 1999r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym farmaceutyki, uprzednio objęte procedurą składu celnego. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę wystawioną przez eksportera towaru, tj. firmę szwajcarską - [...].
Decyzją z dnia 28 listopada 2002r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej leków wymienionych w pozycji 1 SAD i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonego importerowi przez eksportera rabatu, obniżającego fakturowaną pierwotnie należność eksportera.
Orzekając w sprawie na skutek odwołania spółki Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 5 czerwca 2003 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.
Sąd oddalając skargę Spółki na powyższą decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie wskazał, że wartość celna przedmiotu importu zadeklarowana została, w przyjętym przez organ zgłoszeniu celnym, w wysokości odpowiadającej wartości (cenie) transakcyjnej, określonej w fakturze eksportera przedstawionej przy zgłoszeniu celnym. W wyniku późniejszej kontroli przeprowadzonej u importera przez funkcjonariuszy celnych, ujawniona została zawarta przez importera z eksporterem umowa o dostawach produktu, w której strony ustaliły, że eksporter wypłaci importerowi upust, który miał być należny do zapłaty kwartalnie i wypłacany po wystawieniu przez [...] noty kredytowej. W dokumentach firmy ujawniono także Reimbursement Credit Note z dnia 25 sierpnia 2000r., odnoszącą się do leku o nazwie Topamax.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty