Wyrok NSA z dnia 11 marca 2005 r., sygn. I GSK 118/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Anna Robotowska, Sędziowie NSA - Halina Wojtachnio (spr.), - Barbara Wasilewska, Protokolant - Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] w Czaplinku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 sierpnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 401/04 w sprawie ze skargi [...] w Czaplinku na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 17 sierpnia 2001 r. Nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 401/04, po rozpoznaniu skargi [...] w Czaplinku na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 17 sierpnia 2001 r. Nr [...] w przedmiocie długu celnego - oddalił skargę.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które podały, że na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych w okresie od kwietnia 1998r. do września 1998r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej, importowanej z Niemiec, wobec którego dla wymiaru należności celnych przyjęto obniżoną stawkę celną przewidzianą dla towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej, na podstawie dołączonych do zgłoszenia deklaracji eksportera złożonych na fakturach zakupu. Faktury te wraz z deklaracją eksportera przekazane zostały przez polskie władze celne do weryfikacji władzom celnym państwa eksportera, które pismami z dnia 28 czerwca 2000r., i 6 lipca 2000 r. poinformowały, że przedmiotowy towar nie jest towarem pochodzącym z Unii Europejskiej w rozumieniu umowy pomiędzy Polską a Wspólnotą Europejską oraz jej państwami członkowskimi o towarach z udokumentowanym pochodzeniem.
W związku z powyższym Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie wszczął z urzędu postępowanie w sprawie powyższych zgłoszeń celnych, a następnie decyzją z dnia 23 marca 2001r. nr [...] uznał te zgłoszenia celne za nieprawidłowe i wymierzył należności celne dla importowanych towarów z zastosowaniem autonomicznej stawki celnej podwyższonej o 60%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty