12.05.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2005 r., sygn. I GSK 223/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Wojtachnio (spr.), Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński, Krzysztof Wujek, Protokolant Aleksandra Macewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. Zakład Pracy Chronionej w Koninie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 października 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Gd 508/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. Zakład Pracy Chronionej w Koninie na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 31 lipca 2001 r. Nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej towaru oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 7 października 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Gd 508/03 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej w Koninie na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 31 lipca 2001 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej towaru.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu 29 stycznia 2001 r. Agencja Celna "Konin", działająca w imieniu importera Sp. z o.o. [...] w Koninie zgłosiła, w dokumencie SAD nr OBR [...], w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu aromat wanilii, klasyfikując go do kodu PCN 3302 10 90 0 ze stawką celną obniżoną 0% z tytułu pochodzenia towaru z Unii Europejskiej.

Decyzją z dnia 31 stycznia 2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Toruniu, po uprzednim wszczęciu postępowania, uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe i zaklasyfikował sporny towar do kodu PCN 2103 90 90 0 z autonomiczną stawką celną w wysokości 30% i określił kwotę długu celnego, uznał bowiem, że ze względu na zawartość w produkcie różnego rodzaju składników są to zmieszane przyprawy.

Rozpoznając odwołanie strony, Prezes Głównego Urzędu Ceł decyzją z dnia 31 lipca 2001 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w Toruniu. Organ odwoławczy podzielił pogląd organu celnego pierwszej instancji, że przedmiotowe towary ze względu na swój skład, wynikający z przedstawionych dokumentów, są mieszaniną aromatów z substancjami wzmacniającymi smak i zapach, substancji strukturotwórczych i nośników. Wykluczało to zaklasyfikowanie towaru do działu 33, stosownie do uwagi 2, a ponadto z uwagi na brzmienie spornej pozycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty