04.02.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2005 r., sygn. GSK 1402/04

Układ Europejski z dnia 16 grudnia 1991 r. w art. 68 określał, że warunkiem wstępnym integracji jest zbliżanie ustawodawstwa Polski do ustawodawstwa istniejącego we Wspólnocie. Polska zobowiązała się do podjęcia wszelkich starań w celu zapewnienia zgodności jej przyszłego ustawodawstwa z ustawodawstwem Wspólnoty. Przepis art. 69 Układu stanowił, że owo zbliżanie przepisów prawnych obejmuje m.in. dziedzinę prawa celnego. Państwo Polskie zrealizowało swoje zobowiązania. Jednakże zbliżanie ustawodawstwa nie oznacza zobowiązania do stosowania ustawodawstwa Wspólnoty, co nastąpiło dopiero z momentem akcesji, tj. z dniem 1 maja 2004 r.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej UCB P. Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2004 r. V SA 3042/03 w sprawie ze skargi UCB P. Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 13 czerwca 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną


UZASADNIENIE

Dyrektor Urzędu Celnego w W., na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego w dniu 14 maja 2001 r. przez UCB P. Spółkę z o.o. w W. /importer/, objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzone ze Szwajcarii leki i określił kwotę wynikającą z długu celnego według ceny transakcyjnej podanej w fakturze handlowej z dnia 9 maja 2001 r. dołączonej do zgłoszenia celnego (...).

Decyzją z dnia 7 marca 2003 r. (...), Naczelnik Urzędu Celnego I w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i ponownie określił tę wartość w niższej wysokości uznając, że na podstawie noty kredytowej eksportera, ujawnionej w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w firmie importera, wartość leków podana w fakturze handlowej została obniżona.

Orzekając w sprawie na skutek odwołania importera, Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia 13 czerwca 2003 r. (...) uchylił zaskarżoną decyzję w części dot. podstawy prawnej, wskazując, że powinien być podany art. 65 par. 4 pkt 2 lit. "c" Kodeksu celnego, utrzymał w mocy w pozostałym zakresie zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty