Wyrok NSA z dnia 18 marca 2005 r., sygn. FSK 1738/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędziowie NSA Stanisław Bogucki (spr.), Krzysztof Stanik, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 kwietnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 2197/02 w sprawie ze skargi ,,P." Tomasz S. i Henryk S. s.c. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 26 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2001 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuję sprawę do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie; 2) zasądza od ,,P." Tomasz S. i Henryk S. s.c. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 1.411 zł /tysiąc czterysta jedenaście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2004 r., SA/Sz 2197/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 26 sierpnia 2002 r., (...), w przedmiocie określenia "P." spółce cywilnej Tomasza S. i Henryka S. podatku od towarów i usług za listopad 2001 r.
Uzasadniając rozstrzygnięcie, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zasadniczym problemem w rozpatrywanej sprawie było stwierdzenie, kiedy został wydany nabyty przez skarżącą samochód ciężarowy marki Ford Focus. Wojewódzki Sąd Administracyjny zauważył, że art. 19 ust. 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ wprowadził dodatkowy warunek, zgodnie z którym obniżenie kwoty podatku należnego nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi. Sąd wskazał, że dopiero z chwilą wydania towaru powstaje obowiązek podatkowy. Organy podatkowe, opierając się na protokole przekazania samochodu, uznały, że skarżąca otrzymała ten samochód w dacie określonej w tym protokole. W opinii Sądu, Izba Skarbowa nie ustosunkowała się do dołączonych przez skarżącą w odwołaniu dowodów, przez co naruszyła art. 187 par. 1 Ordynacji podatkowej, gdyż nie rozpoznała całego materiału dowodowego w sposób wyczerpujący. Zdaniem Sądu, żądanie strony o przeprowadzenie dowodu ze wskazanych przez nią dokumentów powinno był być uwzględnione, jeżeli przedmiotem dowodu byłyby okoliczności mające znaczenie dla sprawy. Na skutek tego Sąd stwierdził, że nie był w stanie ocenić legalności zaskarżonej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty