Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 545/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia NSA Jan Zając ( spr.), Protokolant Ewa Głowacka, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: 1. Dyrektora Izby Skarbowej w K. 2. Rafinerii "C." S.A. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 grudnia 2004 r. sygn. akt I SA/Gl 69/04 w sprawie ze skargi Rafinerii "C." S.A. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargi kasacyjne, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2004 r., I SA/Gl 69/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną decyzję, w części dotyczącej dodatkowego zobowiązania podatkowego, stwierdził, że decyzja w tej części nie podlega wykonaniu do czasu prawomocności wyroku, w pozostałej części skargę oddalił oraz zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 2000 zł tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego w sprawie ze skargi Rafinerii "C." S.A. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 grudnia 2003 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Sąd ustalił, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2002 r., (...) oraz decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 26 sierpnia 2003 r., (...) zmieniającą dotychczasową decyzję z dnia 30 grudnia 2002 r., (...).
Sąd zważył, że w rozpoznawanej sprawie zaistniała szczególna sytuacja proceduralna będąca następstwem tego, iż organ odwoławczy stwierdzając w początkowej części uzasadnienia zaskarżonej decyzji brak uprawnień strony skarżącej do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakwestionowanej faktury z dnia 27 lipca 1998 r., w oparciu o przepis art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług uznał równocześnie za wskazane wykazanie w obszernych wywodach brak takiego uprawnienia wynikającego z art. 19 ust. 1 tej ustawy, czyli z samej istoty konstrukcji podatku od towarów i usług. Strona skarżąca nie kwestionowała w skardze stanowiska organów podatkowych co do istnienia tej podstawy odmówienia jej prawa do odliczenia podatku naliczonego, podważała natomiast trafność dalej idących rozważań. Sąd w wyroku z dnia 22 grudnia 2004 r., I SA/Gl 70/04 i w sprawie dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług za październik 1998 r. uznał zasadność skargi w całości i zaskarżoną nią decyzję uchylił. Sąd podkreślił, że zarzuty skargi w tej sprawie pokrywały się z zarzutami podniesionymi w rozpoznawanej obecnie sprawie. Tymczasem, uznanie ich za zasadne również w niniejszej sprawie nie mogło skutkować uwzględnieniem skargi z tej przyczyny, iż uchybienia organów podatkowych w zakresie ustalenia stanu faktycznego w szczególności tego, co było rzeczywistym przedmiotem transakcji opisanej zakwestionowaną przez organy podatkowe fakturą nie miały wpływu na wynik sprawy. Niezależnie bowiem od tych ustaleń, nie jest sporne między stronami postępowania sądowego, że strona skarżąca w rozliczeniu za lipiec 1998 r. obniżyła podatek należny o podatek naliczony z faktury z dnia 27 lipca 1998 r., którą otrzymała w dniu 6 sierpnia 1998 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty