26.10.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 padziernika 2005 r., sygn. I FSK 230/05

Wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji o nadanie numeru identyfikacyjnego może mieć istotny wpływ na decyzję wymiarową w podatku od towarów i usług. Postępowanie powinno być zawieszone do czasu rozpoznania wnioskuzłożonego przez stronę o stwierdzenie nieważności w sprawie o nadanie numeru identyfikacyjnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędziowie NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Jan Zając, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zdzisława C. i Anny C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2004 r. sygn. akt III SA/Wa 1037/04 w sprawie ze skargi Zdzisława i Anny C. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 14 października 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz Zdzisława i Anny C. kwotę 3.417 zł /słownie: trzy tysiące czterysta siedemnaście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 października 2004 r., III SA/Wa 1037/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Zdzisława i Anny C. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 14 października 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z akt sprawy wynika, że zaskarżoną decyzją z dnia 14 października 1999 r. Izba Skarbowa w W. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w P. z dnia 15 grudnia 1998 r. określającą Spółce cywilnej "B." Zdzisław i Anna C. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lipca 1993 r. do stycznia 1995 r. w łącznej wysokości 91.651 zł oraz kwoty zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Izba Skarbowa uznała, że decyzja organu I instancji nie jest wadliwa. Organ odwoławczy, odnosząc się do zarzutów odwołania w zakresie przedawnienia z powodu upływu 3 lat, wskazał, że decyzja Urzędu Skarbowego jest decyzją określającą wysokość istniejącego zobowiązania, w stosunku do której okres przedawnienia wynosi pięć lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Decyzje zostały wydane przed upływem tego terminu, wobec czego zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne