Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2005 r., sygn. FSK 2543/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski (spr.), Antoni Hanusz, Protokolant Ilona Waksmundzka, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Kazimierza i Małgorzaty G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 maja 2004 r. sygn. akt 1/III SA 1997/02 w sprawie ze skargi Kazimierza i Małgorzaty G. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 28 czerwca 2002 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 1999. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Kazimierza i Małgorzaty G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 1.200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Stan sprawy przedstawiał się następująco:
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w O. z dnia 19 marca 2002 r. określającą Małgorzacie i Kazimierzowi G. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1999, zaległość w tymże podatku oraz odsetki za zwłokę od zaległości obliczone na dzień wydania decyzji.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm., cytowanej dalej jako ustawa updof/ podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot m.in. rent. Wobec braku definicji renty w prawie podatkowym, koniecznym jest przeniesienia na jego grunt definicji z prawa cywilnego /art. 903-907 Kodeksu cywilnego/.
Wskazana w odliczeniach od dochodu kwota 40.000 zł została przekazana rodzicom Kazimierza G. jednorazowo, w dniu 10 grudnia 1999 r. po 20.000 zł. Wypłata a nastąpiła na podstawie umowy renty z dnia 22 stycznia 1998 r., które obejmowały również świadczenia jednorazowe w 1998 r. i w 2000 r. Oceniając jednakże treść opisanych umów organy podatkowe stwierdziły, iż nie zawierają one istotnych cech umowy renty, albowiem wynika iż nich, że w istocie chodzi o trzy odrębne jednorazowe świadczenia w roku. Łącznej kwoty w nich nie określono, a w każdym roku występują różne kwoty świadczeń. Nadto Izba wskazała, iż renty te zawarte zostały bez zachowania formy aktu notarialnego, a zgodnie z art. , 906 par. 2 Kodeksu cywilnego do renty ustanowionej bez wynagrodzenia stosuje się przepisy o darowiźnie. Stosownie zaś do art. 890 par. 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie darczyńcy winno zostać złożone w formie aktu notarialnego. Umowa darowizny zawarta bez zachowania powyższej formy staje się natomiast ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione, przy czym warunek ten winien być wypełniony w roku odliczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty