Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 1662/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędziowie NSA Bogusław Dauter (spr.), Włodzimierz Kubiak, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej w Wydziale II skargi kasacyjnej Piotra O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 lutego 2004 r. sygn. akt SA/Sz 746/02 w sprawie ze skargi Piotra O. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 4 marca 2002 r. (...) w przedmiocie dotacji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od skarżącego na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 lutego 2004 r., SA/Sz 746/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Piotra O. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 4 marca 2002 r., (...) w przedmiocie dotacji.
W uzasadnieniu Sąd ustalił, że Inspektor Kontroli Skarbowej wydał decyzję z dnia 26 listopada 2001 r. (...), w której stwierdził, że skoro 2.664 tony kredy jeziornej według rachunku (...) nie zostało sprzedane przez Piotra O. to znaczy, że pobrał dotację w nadmiernej wysokości o kwotę 29.970 zł naruszając w ten sposób par. 35 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 19 marca 1999 r. w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczególnych zasad i trybu ich udzielania oraz rozliczania tych dotacji w 1999 r. /Dz.U. nr 33 poz. 318/ - dalej powoływanego jako rozporządzenie.
Sąd I instancji wskazał, że Izba Skarbowa w S. utrzymując w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej powołała się na par. 34 rozporządzenia, z którego to przepisu wynika, że dotacje budżetowe przysługują podmiotom produkującym lub pozyskującym nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe, sprzedawane producentom rolnym w ilościach nie przekraczających dawki czystego składnika CaO i MgO w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych i gruntów pod stawami w danym gospodarstwie, na podstawie aktualnych badań zakwaszenia gleby wykonanych przez okręgową stację chemiczno-rolniczą. W ocenie Izby Skarbowej z materiału dowodowego sprawy wynika, że Piotr O. prowadzący Kopalnię Kredy "J." nie dokonał sprzedaży 2.664 ton kredy, o czym świadczą: zeznania Zbigniewa K. złożone w dniu 13 lutego 2001 r. i zeznania księgowej KZ "F." Sp. z o.o. złożone w dniu 13 lutego 2001 r. Te dowody - zdaniem organu odwoławczego - są wystarczające do uznania, iż sprzedaż kredy jeziornej nie miała miejsca, a rachunek (...) z dnia 3 lipca 1999 r. nie potwierdza faktycznej transakcji. Organ II instancji nie podzielił natomiast poglądu Inspektora Kontroli Skarbowej, co do oceny zaświadczenia urzędu gminy, a także uznania, że Zbigniew K. był umocowany przez H. F. do zakupu kredy jeziornej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty