04.11.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2005 r., sygn. I FSK 320/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędziowie NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (sprawozdawca), Jan Zając, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "D." w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 stycznia 2005 r. sygn. akt I SA/Lu 404/04 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "D." w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 15 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2002 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej "D." Spółka z o.o. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 stycznia 2005 r. I SA/Lu 404/04. Wyrokiem tym Sąd oddalił skargę spółki na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 15 lipca 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2002 r.

W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd podał, że organ podatkowy drugiej instancji po rozpatrzeniu odwołania podatnika od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia 26 kwietnia 2004 r. określającej w podatku od towarów i usług za luty i marzec 2002 r. kwoty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne miesiące, za kwiecień 2002 r. kwotę zobowiązania podatkowego oraz ustalającej za te miesiące dodatkowe zobowiązanie podatkowe w łącznej kwocie 346,50 zł:

- uchylił decyzję w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za kwiecień 2004 r. i w tej części umorzył postępowanie;

- utrzymał w mocy decyzję w pozostałej części.

Przyczyną takiego rozstrzygnięcia były ustalenia dokonane w toku postępowania podatkowego, z których wynikało, że spółka w rozliczeniu za luty, marzec i kwiecień 2002 r. zawyżyła podatek naliczony obniżający podatek należny poprzez odliczenie podatku po upływie dwumiesięcznego terminu do odliczenia oraz odliczenie podatku od wydatków, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. W tym stanie rzeczy organy podatkowe przyjęły, że doszło do naruszenia art. 19 ust. 3 oraz miał zastosowanie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne