04.03.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2005 r., sygn. FSK 1751/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędziowie NSA Stanisław Bogucki, Krzysztof Stanik (spr.), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej ,,S." Spółki z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 lutego 2004r. sygn. akt I SA/Po 1028/02 w sprawie ze skargi ,,S." Spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzje Izby Skarbowej w P. z dnia 20 lutego 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do kwietnia 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od spółki ,,S." Spółki z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.600 zł /słownie: trzy tysiące sześćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24.02.2004 r., I SA/Po 1028/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę spółki z o.o. "S." z siedzibą w G. na decyzję Izby Skarbowej w P. z dnia 20.02. 2002 r., (...), w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2001 r.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego:

Na skutek przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy w G. kontroli rzetelności i prawidłowości rozliczania się firmy "S." z podatku od towarów i usług ustalono, że zawyżyła ona kwoty do zwrotu na swój rachunek. Kupował bowiem od firmy "B." sp. z o.o. płyty "M" sosnowe strugane, szlifowane i frezowane do produkcji trumien. Za jednostkę miary kupowanych wyrobów przyjęto metry sześcienne co miało sugerować, iż przedmiotem zakupu były jedynie poddawane obróbce płyty sosnowe o standardowych wymiarach. W toku kontroli ustalono, że kupowane płyty były zamawiane pod wymiar i były elementami gotowymi do bezpośredniego wyrobu trumien. W związku z tym faktycznym przedmiotem transakcji kupna sprzedaży były trumny tj. wyroby zaklasyfikowane do grupowania SWW 1749-1. Na skutek zaistniałych wątpliwościami Urząd Skarbowy zwrócił się do Głównego Urzędu Statystycznego o wydanie opinii. Odpowiedzią z dnia 05.09.2001 r. (...) Główny Urząd Statystyczny stwierdził, że komplety elementów, po złożeniu których otrzymuje się trumnę zaklasyfikować należy jako trumny- SWW 1749-1. Ponadto GUS stwierdził, że płyty drewniane sprzedawane w metrach sześciennych, które mogą być wykorzystane między innymi do produkcji trumien, należy zaklasyfikować jako wyroby stolarskie osobno nie wymienione SWW 1745-99. Pismem z dnia 18.09.2001 r. (...), Główny Urząd Statystyczny wskazał, że komplety płyt sosnowych służące do tworzenia trumien niezależnie od tego w jakich partiach transportowych są sprzedawane, należy klasyfikować jako trumny, dodatkowo wyjaśniając, że w tym grupowaniu mieszczą się również trumny niekompletne lub niegotowe, pod warunkiem, że posiadają zasadniczy charakter wyrobu kompletnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne