14.10.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 padziernika 2005 r., sygn. I FSK 107/05

Nie można w skardze kasacyjnej skutecznie stawiać zarzutu, nietrafnego zastosowania prawa materialnego, gdy z jej uzasadnienia wynika, że wadliwie zostały ustalone okoliczności stanu faktycznego, bez wskazania przy tym, jakie normy postępowania naruszył sąd pierwszej instancji w procesie kontroli legalności zaskarżonych decyzji.

Jeśli podstawę kasacji stanowi zarzut niewłaściwego zastosowania prawa materialnego, to uzasadnieniem takiego zarzutu powinno być wyjaśnienie, dlaczego przepis przyjęty za podstawę prawną nie ma związku z ustalonym stanem faktycznym i jaki przepis sąd powinien zastosować

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędziowie NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 października 2004 r. sygn. akt I SA/Łd 152/04 w sprawie ze skargi "P."` Spółki Cywilnej Jerzy J., Alicja J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 12 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek strony przeciwnej w przedmiocie zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, rozpoznając skargę "P." s.c. Jerzy J., Alicja J., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 12 stycznia 2004 r. w przedmiocie określenia kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2000 r. W uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny, w nawiązaniu do ustaleń poczynionych przez organy podatkowe, wyjaśnił, że ostateczną decyzją z dnia 21 lutego 2003 r. (...), wydaną dla Alicji J. i Jerzego J., Dyrektor Izby Skarbowej rozstrzygnął, że spółka cywilna Apteka "P." Jerzy J. i Monika J. zawyżyła w sierpniu 2000 r. koszty uzyskania przychodów o kwotę 10.152,47 zł poprzez ujęcie w ich ciężar czynszu za lokal położony w Ł. przy ul. Z. 51 za styczeń i luty 2000 r. W toku tego postępowania ustalono ponadto, że w dniu 25 listopada 1999 r. została zawarta umowa spółki cywilnej pomiędzy Jerzym J. a Moniką J. i w dniu 20 kwietnia 2000 r. spółka złożyła dokumenty rejestracyjne, w których wskazała datę rozpoczęcia działalności gospodarczej na dzień 25 kwietnia 2000 r. W styczniu i w lutym 2000 r. spółka nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Sąd pokreślił, że przyjmując do odliczenia faktury VAT z dnia 16 sierpnia 2000 r. z tytułu czynszu za styczeń i luty 2000 r. spółka naruszyła regulację art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym w roku 2000. Następnie, przytaczając treść wniesionej skargi przez Aptekę "P." s.c. Jerzy J., Alicja J., Wojewódzki Sąd Administracyjny, wyjaśnił między innymi, że skarżąca spółka wskazała na występującą w sprawie niezgodność co do stron sporu. Podniosła mianowicie, że w 2000 r. wspólnikami spółki cywilnej "P." byli Jerzy J. i Monika J., natomiast w decyzji organu podatkowego zamiast Moniki J. wpisano Alicję J. W odpowiedzi na skargę Dyrektor Izby Skarbowej w Ł., odnosząc się do zarzutu skargi wskazującego na niezgodności dotyczące stron sporu, podkreślił, że adresatem decyzji była przede wszystkim spółka cywilna "P.", poprzez wskazanie jej aktualnego NIP oraz adresu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne