Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. FSK 2580/04
W stanie prawnym obowiązującym we wrześniu 2002 r. podstawą do prowadzenia egzekucji administracyjnej w celu przymusowego wykonania obowiązku zapłaty kary pieniężnej z tytułu nieziszczenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych był przepis art. 3 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. 2002 nr 110 poz. 968 ze zm./. Źródło powstania obowiązku podlegającego egzekucji wynikało bowiem bezpośrednio z przepisów prawa. Dla jego powstania, pod rządami obowiązujących przepisów, nie było potrzebne skonkretyzowanie tego obowiązku w drodze indywidualnego aktu administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Antoni Hanusz (spr.), Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Stefan Babiarz, Protokolant Ilona Waksmundzka, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 30 lipca 2004 r. sygn. akt I SA/Bd 257/04 w sprawie ze skargi Marleny J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 26 marca 2004 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
FSK 2580/04
UZASADNIENIE
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 lipca 2004 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, w sprawie I SA/Bd 257/04, oddalił skargę Marleny J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 26 marca 2004 r., w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego. Zaskarżonym do sądu administracyjnego postanowieniem uchylono postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ż. z dnia 10 lutego 2004 r., w którym umorzono postępowanie egzekucyjne. Dyrektor Izby Skarbowej uznał bowiem, iż w rozpoznawanej sprawie brak jest przesłanek do umorzenia prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Ustalono, iż skarżąca w dniach 24 i 30 września 2002 r., została obciążona karami pieniężnymi z tytułu nieuiszczenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych. W związku z niezapłaceniem, mimo wezwania, wspomnianych kar pieniężnych, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w B. wystawił tytuły wykonawcze, na podstawie których Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ż. wszczął postępowanie egzekucyjne. Następnie po rozpatrzeniu zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego wniesionych przez skarżącą, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ż. uchylonym postanowieniem z dnia 10 lutego 2004 r., umorzył postępowanie egzekucyjne oraz stwierdził, iż egzekucja administracyjna nie jest w przedmiotowej sprawie dopuszczalna. Podkreślił, iż aby możliwe było dochodzenie należności, konieczne jest aby należności te wynikały z decyzji lub postanowienia właściwego organu. Tymczasem, kary pieniężne z tytułu nieuiszczenia opłat za parkowanie, wprowadzone z dniem 1 stycznia 2002 r. do ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych /Dz.U. 2004 nr 204 poz. 2086/ /dalej ustawa o drogach publicznych/, na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym /Dz.U. 2004 nr 204 poz. 2088/, nie są nakładane w drodze decyzji lub postanowienia. Dodano także, że ustawa o drogach publicznych nie precyzuje na kogo nakładana jest przedmiotowa kara pieniężna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty