28.09.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2005 r., sygn. I FSK 65/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.), Sędzia del. WSA Grażyna Nasierowska, Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2005 r. na rozprawie w I Wydziale Izby Finansowej skargi kasacyjnej Jerzego P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 czerwca 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 1705/02 w sprawie ze skargi Jerzego P. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 23 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki cywilnej z tytułu podatku od towarów i usług za grudzień 1996 r. oraz za okres od kwietnia do września1997 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

I FSK 65/05

U z a s a d n i e n i e

Wyrokiem z dnia 17 czerwca 2004 r., I SA/Wr 1705/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Jerzego P. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 23 kwietnia 2002 r. w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki cywilnej z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 1996 r. oraz miesiące od kwietnia do września 1997 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że spółka cywilna "P." - Jerzy P., Andrzej W. zalegała z płatnością podatku od towarów i usług za wymienione miesiące. W związku z likwidacją spółki w miesiącu styczniu 1999 r. organ egzekucyjny umorzył prowadzone z jej majątku postępowanie egzekucyjne. W związku z powyższym Urząd Skarbowy w W. decyzją z dnia 14 stycznia 2002 r. orzekł, na podstawie art. 40 ust. 1 i art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./ w związku z art. 332 ordynacji podatkowej, o solidarnej odpowiedzialności Jerzego P. /z drugim wspólnikiem/ za zaległości podatkowe spółki. Urząd uznał, że w sprawie nie zachodzą przesłanki określone w art. 40 ust. 2 ustawy o zobowiązaniach podatkowych. Izba Skarbowa, utrzymując w mocy wymienioną decyzję Urzędu Skarbowego, również nie dopatrzyła się w sprawie przesłanek z wymienionego przepisu art. 40 ust. 2. Uznała, że fakt nieposiadania aktualnie majątku i dochodów nie jest dostateczną przesłanką do odstąpienia o odpowiedzialności Jerzego P. za zaległości podatkowe spółki cywilnej, której był wspólnikiem. Podkreśliła, że każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki /art. 865 par. 1 Kc/, a więc Jerzy P., będąc wspólnikiem spółki, miał wpływ na zakres podejmowanych działań w spółce, w tym także na sposób wywiązywanie się jej z obowiązków podatkowych. Izba wyjaśniła, na czym polega zasada solidarnej odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej za jej zaległości podatkowe i stwierdziła, że okoliczności sprawy uzasadniają orzeczenie o odpowiedzialności Jerzego P. za zaległości podatkowe spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne