21.12.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2005 r., sygn. FSK 2670/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędziowie NSA Ryszard Pęk, Jan Zając, Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej "M." Spółki z o.o. w likwidacji w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 lipca 2004 r. sygn. akt I SA/Lu 46/04 w sprawie ze skargi "M." Spółki z o.o. w likwidacji w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 23 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące maj, lipiec, wrzesień i październik 2001 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 09.07.2004 r., I SA/Lu 46/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie o oddalił skargę "M." Spółka z o.o. w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 23.12.2003 r. przedmiocie zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za maj, lipiec, wrzesień i październik 2001 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za te miesiące.

W uzasadnieniu wyroku w pierwszej kolejności przybliżono przebieg postępowania podatkowego. W tych ramach wskazano, że na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm., zwana dalej "ustawy o VAT"/ organy podatkowe zakwestionowały po czym zmniejszyły wysokość podatku wynikającego z faktur wystawionych przez spółkę cywilną "M." na rzecz Spółki z o.o. z tytułu robót budowlano-montażowych przeprowadzonych w obiektach po byłej Garbarni "L." nabytych przez tą spółkę cywilną w sierpniu 2000 r., a następnie wniesionych w dniu 19.12.2000 r. wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów aportem do Spółki. Uznały bowiem, że podatek naliczony od wartości robót budowlano-montażowych, wykonanych do 19.12.2000 r. nie obniżał podatku należnego Spółki z o.o., gdyż wartość wykonanych robót stanowiła w rzeczywistości nakłady spółki cywilnej "M." na jej własny majątek, wniesiony następnie aportem do Spółki. Taki pogląd poparto treścią art. 235 Kodeksu cywilnego wskazując przy tym, że prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynków i innych urządzeń posadowionych na użytkowanym gruncie były prawami związanymi i mogły być zbyte tylko łącznie. Dlatego też w rozpatrywanej sprawie w wartości aportu zawierała się również wartość wykonanych robót budowlano-montażowych. Wskazano również na treść aktu notarialnego z 19.12.2000 r., która przesądzała o tym, że wspólnicy spółki cywilnej "M." zdecydowali się wnieść do nowopowstałej Spółki z o.o. prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością znajdujących się na nim budynków i budowli stanowiących odrębną nieruchomość, według stanu w jakim majątek ten znajdował w dniu zawarcia aktu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne