Wyrok NSA z dnia 5 października 2005 r., sygn. FSK 1080/04
Przepis paragrafu 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1999 r. w sprawie wysokości norm maksymalnych dopuszczalnych ubytków /niedoborów/ niektórych wyrobów akcyzowych /Dz.U. nr 111 poz. 1288/ jest zatem w całości sprzeczny z treścią art. 217 Konstytucji RP określającego zasadę, że wszystkie istotne elementy każdego podatku powinny być określone w drodze ustawy, a nie aktów niższego rzędu.
Zapis paragrafu 4 ust. 2 ww. rozporządzenia jest sprzeczny z wymienionym przepisem ustawy zasadniczej, gdyż zmienia zasady wyrażone w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, zaś ust. 1 dlatego, że wkracza w zakres nakładania podatków zastrzeżony dla drogi ustawowej, czyniąc sytuację podatnika mniej korzystną niż to wynika z regulacji ustawowej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 5 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Janusza C. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodka Zamiejscowego w Bydgoszczy z dnia 11 grudnia 2003 r. SA/Bd 2417/03 w sprawie ze skargi Janusza C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 7 lipca 2003 r. w przedmiocie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń 2001 r. - uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 7 lipca 2003 r.; (...).
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w B. oddalił skargę Janusza C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 7 lipca 2003 r. w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń 2001 r. W uzasadnieniu sąd wskazał, że zaskarżona decyzja organu odwoławczego jak i poprzedzająca ją decyzja organu I instancji zapadły na tle następującego stanu faktycznego. W dniu 23 stycznia 2001 r. skarżący prowadzący działalność gospodarczą, tj. (...) Wytwórnię Spirytusu "J." wysłał celem wykonania zamówienia cysternę z zawartością 31.093 litrów spirytusu rektyfikowanego do Wytwórni Wódek "K." w W. Wkrótce po opuszczeniu wytwórni doszło do popełnienia przestępstwa, na skutek którego cysterna z zawartością została skradziona. Postanowieniem z dnia 29 czerwca 2001 r. Prokurator Rejonowy w A. umorzył śledztwo z powodu niewykrycia sprawców, kwalifikując zdarzenie jako rozbój. Cysterna z ładunkiem nie została odnaleziona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty