06.04.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 692/04

Błędne zastosowanie przepisów materialnoprawnych każdorazowo pozostaje w ścisłym związku z ustaleniami stanu faktycznego sprawy. Innymi słowy nie można skutecznie powoływać się na zarzut niewłaściwego zastosowania prawa materialnego, o ile równocześnie nie zostaną zakwestionowane ustalenia faktyczne, na których oparto skarżone rozstrzygnięcie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Biura Szkód Ubezpieczeniowych i Assistance "C.-V." Spółka z o.o. w W. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2003 r., III SA 3066/01 w sprawie ze skargi Biura Szkód Ubezpieczeniowych i Assistance "C.-V." Spółka z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 28 września 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1995 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 06.11.2003 r., III SA 3066/01 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi Biura Szkód Ubezpieczeniowych "C.-V." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 28.09.2001 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję w zakresie określającym zobowiązanie oraz zaległość podatkową w podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do sierpnia oraz październik i listopad 1995 r., natomiast w pozostałym zakresie skargę oddalił.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego:

Zaskarżona decyzja Izby Skarbowej w W. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w W. z dnia 20.12.2000 r. określającą Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 18.467 zł. Na skutek przeprowadzonej kontroli oraz postępowania podatkowego prowadzonego przez organ podatkowy I instancji stwierdzono, że prowadzona przez Spółkę działalność wykonywana była na rzecz krajowych i zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, zrzeszeń towarzystw ubezpieczeniowych oraz innych podmiotów krajowych i zagranicznych nie będących towarzystwami ubezpieczeniowymi. Usługi te zostały zaliczone do usług pomocniczych w stosunku do ubezpieczeń o symbolu KWiU 67.20.10 i z tego względu traktowano je jako objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Podniesiono, że klasyfikacja ta była nieprawidłowa, bowiem do usług ubezpieczeniowych majątkowych i osobowych zaliczane były tylko świadczenia wynikające z ubezpieczenia, wykonywane w imieniu zlecającego towarzystwa ubezpieczeniowego i polegające na wypłacaniu określonego odszkodowania podmiotowi opłacającemu składkę w razie zaistnienia zdarzenia określonego w umowie. Pozostałe zaś czynności wykonywane poza ubezpieczeniem, nawet na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego, były działalnością gospodarczą Spółki i podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W konsekwencji Urząd Skarbowy opisaną wyżej decyzją określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w nowej wysokości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne