07.12.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 272/05

W sytuacji, gdy w skardze kasacyjnej zarzuca się zarówno naruszenie prawa materialnego, jak i naruszenie przepisów postępowania, w pierwszej kolejności rozpoznaniu podlega ostatnio wymieniony zarzut. Dopiero bowiem po przesądzeniu, że stan faktyczny przyjęty przez Sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo, że nie został skutecznie podważony, można przejść do skontrolowania procesu subsumcji danego stanu faktycznego pod zastosowany przez Sąd przepis prawa materialnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "A.-P." z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 października 2004 r., I SA/Łd 290/04 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "A.-P." z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 17 marca 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1998 r. - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Łodzi;


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 października 2004 r., I SA/Łd 290/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę "A.-P." Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 17 marca 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1998 r.

Sąd ustalił, że zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia 30 grudnia 2003 r., (...), określającą dla spółki za grudzień nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w wysokości 475.252 zł /w miejsce wykazanej wyższej kwoty nadwyżki/, a także ustalającą dodatkowe zobowiązanie w kwocie 10.820 zł.

Sąd zważył, że nie można podzielić zarzutów skarżącej, iż zaskarżone decyzje organów podatkowych, a zwłaszcza decyzja organu drugiej instancji zostały wydane z naruszeniem wskazanych w skardze przepisów postępowania podatkowego, a zwłaszcza z naruszeniem przepisów prawa materialnego zawartych w art. 2 ust. 2, art. 4 pkt 5 i art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Sąd nie podzielił głównego zarzutu skargi, iż usługi alokacyjne, których wartość była przedmiotem spornego naliczenia podatku należnego, wykonywane na rzecz skarżącej spółki przez cały rok 1998 przez powiązany z nią podmiot zagraniczny C. Gmbh /którego następcą prawnym jest firma S. AG/ na podstawie umowy zawartej w dniu 1 stycznia 1996 r. nie stanowią usług importowych w rozumieniu art. 4 pkt 5 ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne