27.09.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 września 2005 r., sygn. FSK 2149/04

Przepisy art. 39 i art. 40 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego określają co jest lub może być przedmiotem działalności charytatywno-opiekuńczej Kościoła oraz wskazują źródła jej finansowania, jednakże nie wynika z nich, że działalność gospodarcza przez sam fakt, iż jest prowadzona przez kościelną osobę prawną staje się działalnością /wyłącznie/ charytatywno-opiekuńczą.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 27 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale Izby Finansowej ze skargi kasacyjnej Konwentu Ojców Bonifratrów w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 maja 2004 r., I SA/Kr 645/02 w sprawie ze skargi Konwentu Ojców Bonifratrów w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 11 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2001 r. - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 27 maja 2004 r., I SA/Kr 645/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Konwentu Bonifratrów w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 11 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2001 r.

W uzasadnieniu wskazano, że decyzją z dnia 29 sierpnia 2001 r. Prezydent Miasta K. określił Konwentowi o.o. Bonifratrów zaległość w podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 2001 r. w wysokości 28.185,60 zł i odsetki za zwłokę w wysokości 3.790,48 zł. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Szpital o.o. Bonifratrów jako część Konwentu o.o. Bonifratrów jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, a w związku z tym prowadzi działalność gospodarczą.

W odwołaniu od decyzji Konwent o.o. Bonifratrów wniósł o jej uchylenie z powodu naruszenia prawa materialnego, tj. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej /Dz.U. nr 29 poz. 154 ze zm./ bowiem pominięto przy wydawaniu tej decyzji, że zgodnie z art. 3 tej ustawy sprawy majątkowe i prawne unormowane są w tejże ustawie. Wskazano, że art. 38-40 ustawy jednoznacznie określają charakter prowadzonej działalności przez zakon i jednostki organizacyjne utworzone przez zakon. Działalność ta z mocy ustawy jest działalnością charytatywno-opiekuńczą, dlatego też prowadzenie przez Szpital Zakonu jakiejkolwiek statutowej działalności będzie nosiło cechy działalności charytatywno-opiekuńczej. Charakter prowadzonej działalności wynika natomiast ze statutu Zakonu /zgodnie z art. 38 ust. 5/ i jest działalnością non profit. Natomiast świadczenie usług zdrowotnych odpłatnie to niewielka część działalności Szpitala i ma na celu dofinansowanie deficytowej działalności na rzecz ubezpieczonych i tym samym Zakon oraz Szpital częściowo przejął funkcje Państwa w zakresie ochrony zdrowia, a to dlatego, aby realizować swoją misję. Wskazano, że ten sposób uzyskiwania środków jest zgodny z artykułem 40 ust. 5 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty