18.11.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2005 r., sygn. I FSK 288/05

Jeśli po usunięciu z systemu prawnego w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego niekonstytucyjnego przepisu prawa materialnego, który stanowił podstawę zaskarżonego aktu, okaże się w postępowaniu przed sądem administracyjnym, że stan faktyczny ustalony w sprawie pozwala na odniesienie go do innego przepisu prawa materialnego, którego zastosowanie doprowadzi do takiego samego wyniku sprawy, to sąd administracyjny oceniając zgodność z prawem tego aktu ma podstawę do oddalenia skargi stosownie do art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej spółki cywilnej Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "S.-T." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 listopada 2004 r. I SA/Łd 44/04 w sprawie ze skargi spółki cywilnej Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "S.-T." na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 19 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2003 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "S.-T.", spółki cywilnej Robert D., Artur P. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 listopada 2004 r. I SA/Łd 44/04, którym oddalono skargę spółki na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 19 grudnia 2003 r. (...) w sprawie określenia podatku od towarów i usług za styczeń 2003 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił stan sprawy.

Podał, że w wyniku postępowania kontrolnego ustalono, iż w styczniu 2003 r. spółka w związku z zakupem paliwa od Firmy Handlowo-Usługowej "J.-P." Jacek S. i Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "I.-A" Ireneusz A., zaniżyła podatek należny o podatek naliczony w łącznej kwocie 354 488, 24 zł. Analiza zebranego materiału dowodowego wykazała, że kontrahenci spółki, którzy wystawili faktury nie posiadali ich kopii. Właściciel firmy "J.-P." nie posiadał żadnych dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej, a faktury zakupu VAT podpisywał in blanco, za pobraniem określonej opłaty. Z kolei firma "I.-A" pod wskazanym adresem siedziby nie prowadziła działalności gospodarczej, a ustalenie miejsca zamieszkania jej właściciela w celu wykazania i udokumentowania rzeczywistego przebiegu transakcji okazało się niemożliwe. W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. stwierdził, że poczynione ustalenia faktyczne przemawiają za zastosowaniem par. 48 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 27 poz. 268 ze zm./, zwanego dalej w skrócie rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. i uznaniem, że faktury, które spółka otrzymała od wskazanych wyżej kontrahentów nie stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. W konsekwencji decyzją z dnia 2 października 2002 r. określił stronie zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń 2002 r. w kwocie 353 895 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne