13.12.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 403/05

Skoro postępowanie sądowoadministracyjne wszczynane jest na podstawie skargi uprawnionego podmiotu, a w uzasadnieniu wyroku zgodnie z art. 141 par. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ przytoczyć należy zarzuty skargi, to oczywistym jest, iż formułując zwrot stosunkowy, dotyczący legalności decyzji i wyjaśniając podstawę prawną rozstrzygnięcia, wojewódzki sąd administracyjny winien odnieść się do wszelkich zarzutów skargi. Nawet więc podzielenie stanowiska organów podatkowych, wyrażonego w uzasadnieniu zaskarżonych decyzji nie zwalnia sądu I instancji od przedstawienia własnego stanowiska w tym przedmiocie /wskazania wyniku weryfikacji zastosowania przepisu prawa przez organy administracji publicznej/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "H." w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2004 r. III SA/Wa 1743/04 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "H." w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2004 r., wydanym w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "H." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 lipca 2004 r. Decyzją tą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego W.-Ś. odmawiającą zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Rozstrzygnięcia organów podatkowych zapadły w następującym stanie faktycznym:

Skarżąca dokonała importu pieca stalowego z osprzętem niskotemperaturowym pracującym w układzie otwartym. Towar został dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym na podstawie zgłoszenia z 31 października 2003 r. W dokumencie celnym SAD określono podatek od towarów i usług z tytułu importu w kwocie 14.827,80 zł, według stawki 22 procent. Podatek ten zapłaciła działająca w imieniu skarżącego agencja celna. 19 stycznia 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego wydał decyzję, którą zmienił klasyfikację importowanego pieca i ustalił podatek od towarów i usług od jego importu w wysokości 7 procent /w kwocie 4.717,90 zł/. W związku z tym podatniczka wystąpiła 11 lutego 2004 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego W.-Ś. z wnioskiem o zwrot na jej rachunek bankowy nadpłaty w podatku od towarów i usług w kwocie 10.109,90 zł /różnicy między podatkiem faktycznie zapłaconym a określonym w decyzji Naczelnika Urzędu Celnego/. Organ podatkowy I instancji odmawiając zwrotu nadpłaty powołał się na art. 11h pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa o podatku od towarów i usług/, wskazując iż strona pomniejszyła w deklaracji podatkowej za listopad 2003 r. podatek należny o podatek z tytułu importu w wysokości wynikającej z dokumentu SAD. Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego podzielił organ odwoławczy, nie uwzględniając podniesionego w odwołaniu przez podatniczkę zarzutu, iż 3 marca 2004 r. złożyła ona korektę deklaracji dla podatku do towarów i usług za listopad 2003 r. i w korekcie tej pomniejszyła kwotę podatku naliczonego o kwotę podatku nadpłaconego z tytułu importu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne