28.09.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2005 r., sygn. I FSK 74/05

Nie jest wystarczające do podważenia zaskarżonego wyroku powołanie wyłącznie art. 145 par. 1 pkt 1 lit. "c" ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, przepis ten nie może bowiem stanowić samodzielnej podstawy kasacyjnej. Zarzut naruszenia wskazanego przepisu podnieść można jedynie w powiązaniu z odpowiednim przepisem procedur/' administracyjnej.

Powołany przepis wyczerpuje zbiór możliwych naruszeń przepisów postępowania administracyjnego poprzez generalne ujęcie wszystkich tych naruszeń, które nie zostały wskazane w art. 145 par. 1 pkt 1 lit. "b" i pkt 2, tj. dających podstawą do wznowienia postępowania a także stwierdzenia nieważności. "Inne naruszenie przepisów postępowania" o jakim mowa w przytoczonej regulacji musi zatem dotyczyć oceny konkretnych przepisów postępowania podatkowego dokonanej przez Sąd I instancji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 28 września 2005 r. na rozprawie w I Wydziale Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 października 2004 r. I SA/Lu 238/04 w sprawie ze skargi Izabeli W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 kwietnia 2004 r. (...) w przedmiocie określenia za miesiąc grudzień 1999 r. kwoty różnicy podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 października 2004 r. I SA/Lu 238/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. w przedmiocie określenia za grudzień 1999 r. kwoty różnicy podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy.

Przedstawiając dotychczasowy przebieg sprawy Sąd podał, że organy ustaliły, iż w ewidencji zakupu VAT za grudzień 1999 r. Izabela W. ujęła kwotę wynikającą z tytułu nabycia samochodu ciężarowego marki Alfa Romeo, której zakup dokumentowała fakturą VAT wystawioną w dniu 20 grudnia 1999 r. przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "E." s.c. Edyta B.-P., Rafał B. w Ł. Podatek naliczony wynikający z tej faktury został wykazany do odliczenia w deklaracji VAT-7 złożonej za miesiąc grudzień 1999 r. Samochód został zakupiony jako samochód osobowy, co wynika z wyciągu świadectwa homologacji wstawionego na ten typ pojazdu przez producenta Fiat Auto Poland. W pojeździe tym zostały dokonane zmiany konstrukcyjne polegające na zamontowaniu kasety metalowej do przewozu przedmiotów wartościowych. Zmiany te zostały potwierdzone przez rzeczoznawcę w trakcie oceny technicznej, a także przez uprawnionego diagnostę w wystawionym przez niego zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym oraz opisie zmian. Na podstawie powyższych dokumentów w dniu 20 grudnia 1999 r. pierwsi właściciele samochodu zarejestrowali pojazd w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Ł. jako samochód ciężarowy. W tym też dniu została wystawiona dla skarżącej faktura na sprzedaż przedmiotowego pojazdu jako samochodu ciężarowego. W dniu 24 maja 2002 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. stwierdziło nieważność dowodu rejestracyjnego wydanego przez Starostwo Powiatowe w Ł. na samochód ciężarowy Alfa Romeo. Biorąc powyższe pod uwagę organy podatkowe uznały, iż przedmiotem transakcji pomiędzy Przedsiębiorstwem "E." a skarżącą, był samochód osobowy i stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ stwierdziły, że brak jest podstaw do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu nabycia tego samochodu. Ustosunkowując się ponadto do zarzutów odwołania wskazano, że komunikat Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2002 r. odnosi się do innego stanu faktycznego niż występujący w rozpatrywanej sprawie. Pismo Ministra Finansów stanowi wytyczne dla organów podatkowych podczas postępowania w sprawach dotyczących odliczeń podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych przerobionych w okresie do 1 stycznia 2001 r. na samochody ciężarowe, gdy fakt ten potwierdza stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym. W przedmiotowej sprawie natomiast na skutek stwierdzenia nieważności dowodu rejestracyjnego uzyskanego przez poprzednich właścicieli, samochód Alfa Romeo już w momencie zakupu przez skarżącą był samochodem osobowym, a nie ciężarowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne