15.09.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2005 r., sygn. FSK 2643/04

Narodowy Bank Polski nie jest przedsiębiorcą, ale prowadzi działalność gospodarczą. Spełnia bowiem kryteria samodzielności oraz osiągania zysku. A skoro osiąga zysk, to powinien płacić podatek od nieruchomości według maksymalnych stawek, tak jak przedsiębiorcy, a nie trzykrotnie niższych, tak jak jednostki budżetowe.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 15 września 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 września 2004 r. I SA/Po 2688/02 w sprawie ze skargi Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 10 października 2002 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za miesiąc maj 2002 r. - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 2 września 2004 r., I SA/Po 2688/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 10 października 2002 r., (...).

Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia 24 maja 2002 r., (...), stwierdzającą brak nadpłaty w podatku od nieruchomości za maj 2002 r.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że organ podatkowy pierwszej instancji prawidłowo zakwalifikował prowadzoną przez skarżącego działalność jako działalność gospodarczą, o czym świadczą jej samoistny charakter i zarobkowy cel. To oznaczało, że podatek od nieruchomości winien być uiszczany według stawek dla budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kolegium wskazało na taką interpretację działalności Narodowego Banku Polskiego dokonaną przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 marca 2002 r., SA/Rz 2363/00.

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w P. wniósł o uchylenie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne