28.02.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2005 r., sygn. FSK 1544/04

Przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny /Dz.U. nr 16 poz. 93 ze zm./ i rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. Kodeks handlowy /Dz.U. nr 57 poz. 502 ze zm./ nie regulują obowiązków o charakterze publicznoprawnym. Ich stosowanie przez organ podatkowy byłoby dopuszczalne jedynie na podstawie stosownej normy odsyłającej zamieszczonej w ustawie podatkowej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." Spółki z o.o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2004 r. I SA/Wr 1427/02 w sprawie ze skargi "S." Spółki z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia 29 marca 2002 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę spółki z o.o. "S." na decyzję Izby Skarbowej określającą Spółce podatek dochodowy od osób prawnych za 1998 rok, zaległość w tym podatku oraz odsetki za zwłokę.

Z uzasadnienia tej decyzji wynikało, że podatniczka zawyżyła koszty uzyskania przychodów o kwotę 107.185,14 zł oraz zaniżyła przychody o kwotę 225.065,20 zł.

Było to następstwem błędnego określenia przez spółkę momentu nabycia prawa do środków trwałych /nieruchomości/ wniesionych tytułem aportu na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki.

W uzasadnienia wyroku Sąd I instancji podniósł następujące okoliczności:

Istota sporu sprowadza się do ustalenia chwili, w której Spółka "S." nabyła prawo użytkowania wieczystego i związane z nim prawo własności budynków, wniesione przez wspólników w charakterze aportu na pokrycie powiększonego kapitału zakładowego tejże Spółki. Okoliczność ta ma bowiem decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia zarówno kwestii terminu początkowego odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych, jak i określenia tytułu władania przez Spółkę tymi środkami od ich przejęcia do zawarcia "umowy przeniesienia wieczystego użytkowania i własności".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne