09.11.2004

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. OSK 766/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz (spr.), Sędziowie NSA Elżbieta Stebnicka, Izabella Kulig-Maciszewska, Protokolant Edyta Pawlak, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 lutego 2004 r. sygn. akt II SA/Łd 388/03 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz Spółki z o.o. A. z siedzibą w W. kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 6 lutego 2004 r. sygn. akt II SA/Łd 388/03 oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z [...] lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że "A." Sp. z o.o. z siedzibą w W. zaskarżyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z [...] lutego 2003 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z [...] listopada 2002 r. Nr [...] w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty w wysokości [...] zł. od skarżącej Spółki, na rzecz Gminy Łódź, w związku ze wzrostem wartości zbytej nieruchomości położonej w Łodzi przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka Nr [...] o pow. [...] m2 uregulowanej w Księdze wieczystej KW Nr [...], spowodowanym zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi w części dotyczącej obszaru w rejonie ulic [...], [...], [...], wprowadzoną uchwałą Nr LXXIX/744/98 Rady Miejskiej w Łodzi z 18 lutego 1998 r. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy podał, że zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), jeżeli wartość nieruchomości wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przy czym wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości ustala się, stosownie do ust 4 cyt. przepisu - na dzień jej zbycia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne