Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2004 r., sygn. OSK 299/04
Przepisu art. 2 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich /Dz.U. nr 87 poz. 395 ze zm./, musi być stosowany zgodnie z wykładnią gramatyczną.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie z dnia 3 czerwca 2003 r. II SA/Lu 707/02 w sprawie ze skargi Franciszka G. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 30 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej - uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie po rozpoznaniu skargi Franciszka G. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 30 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej - uchylił zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, iż orzeczenie w sprawie zapadło na podstawie art. 2 pkt 2 lit. "a" i art. 3 ust. 1 oraz art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR /Dz.U. nr 87 poz. 395 ze zm./. Organ orzekający miał na uwadze, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż strona w okresie od marca 1941 r. do stycznia 1945 r. wykonywała pracę przymusową w miejscowościach Boguniewo i Potrzanowo - powiat Oborniki /Obernick/, to jest na terytorium Polski, w jej granicach z 1939 roku. Art. 2 pkt 2 lit. "a" powołanej ustawy przewiduje przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu "deportacji /wywiezienia/ do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego, w jego granicach sprzed 1 września 1939 r. na terytorium III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939-1945". W związku z tym, iż praca była wykonywana w tym okresie w Polsce, świadczenie nie przysługuje. Miała wprawdzie miejsce deportacja strony do pracy przymusowej do miejscowości Grabow k/Blumenthal, były powiat Ostprignitz a obecnie pow. Kyritz /Niemcy/ w okresie od 11 stycznia 1945 r. do 1 maja 1945 r., jednakże był to okres krótszy niż 6 miesięcy, co powoduje, że świadczenie nie może być przyznane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty