19.11.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2004 r., sygn. GSK 889/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Andrzej Kisielewicz, Sędziowie NSA - Rafał Batorowicz (spr.), - Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Protokolant - Justyna Chindelewicz, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 marca 2004 r. sygn. akt SA/Bd 2887/03 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia 26 sierpnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 25 listopada 2002 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w Toruniu uznał zgłoszenie celne zawarte w dokumencie SAD nr [...] z dnia 30 stycznia 2001 r. złożone przez L. K. za nieprawidłowe w części elementów nie mających wpływu na kwotę długu celnego oraz nadane przeznaczenie celne i jednocześnie nadał prawidłowe brzmienie zapisom w polach 22, 42, 46, 47b.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu decyzji L. K. złożył zgłoszenie celne dotyczące objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu samochodu osobowego marki Opel Vectra. Zgodnie z załączoną fakturą z dnia 23 stycznia 2001 r. nr 120 i zadeklarowanymi kosztami transportu poniesionymi za granicą zadeklarował wartość celną towaru, który został następnie dopuszczony do obrotu i zwolniony. Fakturę stanowiącą załącznik do zgłoszenia przekazano belgijskiej administracji celnej w celu dokonania jej weryfikacji. Dochodzenie przeprowadzone przez belgijską administrację celną u sprzedawcy, to jest w firmie Westauto’ s, potwierdziło podejrzenie co do zaniżenia wartości celnej. Okoliczność ta została poparta uwierzytelnionymi dokumentami w postaci faktury nr 120 z 23 stycznia 2001 r. oraz zgłoszenia celnego EU1 T2 nr [...], na podstawie których pojazd wyeksportowano z Belgii. Z dokumentów tych wynikało, że samochód ten został stronie sprzedany za kwotę 170.000 franków Belgijskich, a nie jak deklarowano za 74.000 franków belgijskich. Powołując się na wyniki dochodzenia belgijskich organów celnych, które zgodnie z art. 11 pkt 2 i pkt 3 Protokołu nr 6 Układu Europejskiego mogły być wykorzystane w postępowaniu, za dokument stanowiący podstawę ustalenia wartości celnej towaru organ I instancji uznał fakturę z 23 stycznia 2001 r. nr 120, która była zaksięgowana u sprzedawcy. Do obliczenia należnej kwoty wynikającej z długu celnego zastosowano stawkę celną obniżoną stosownie do ust. 1 pkt b i ust. 3 Taryfy celnej, gdyż pochodzenie towaru z obszaru Unii Europejskiej zostało prawidłowo udokumentowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty