20.12.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2004 r., sygn. GSK 1203/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Rybińska, Sędziowie NSA Maria Myślińska, Urszula Raczkiewicz (spr.), Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Export-Import S.C. w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 21 lipca 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1789/02 w sprawie ze skargi [...] wspólników [...] Export-Import S.C. w Lublinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego skargę kasacyjną oddala

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 21 lipca 2004 r., sygnatura akt SA/Sz 1789/02 w sprawie ze skargi [...] - wspólników spółki cywilnej "[...]" Eksport - Import w Lublinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego - oddalił skargę.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.

Decyzją z dnia 27 czerwca 2002 r. Nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie orzekł o uchyleniu wydanej wobec firmy "[...]" Eksport-Import - spółka cywilna w składzie [...] z siedzibą w Lublinie - decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w Szczecinie z dnia 13 lutego 2001 r., Nr [...] w części dotyczącej określenia wysokości stawki celnej i kwoty długu celnego wobec towarów objętych zgłoszeniami celnymi Nr: [...]. i ponownie określił kwotę długu celnego, przyjmując do jej wymiaru stawkę autonomiczną w wysokości 60%.

W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że na podstawie kolejnych zgłoszeń celnych Dyrektor Urzędu Celnego w Szczecinie objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej, importowanej z Niemiec, wobec którego dla wymiaru należności celnych przyjęto obniżoną stawkę celną przewidzianą dla towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej na podstawie dołączonych do zgłoszeń celnych faktur zawierających deklaracje eksportera o preferencyjnym pochodzeniu towaru. Faktury te wraz deklaracją eksportera przekazane zostały przez polskie władze celne do weryfikacji władzom celnym państwa eksportera. Pismami z dnia 09. 08.2000 r., 10.05. 2000 r. i z dn. 10. 05. 2000 r. niemieckie władze celne poinformowały, iż przeprowadzona weryfikacja wykazała, że towary objęte deklaracją eksportera nie są towarami "pochodzącymi" w rozumieniu Protokołu 4 Układu Europejskiego, wobec czego wszczęte zostało z urzędu postępowanie celne, w wyniku którego wydana została przez Dyrektora Urzędu Celnego w Szczecinie decyzja uznająca wskazane zgłoszenia celne za nieprawidłowe i wymierzająca należności celne dla importowanych towarów z zastosowaniem autonomicznej stawki celnej w wysokości 60 %.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty