06.12.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2004 r., sygn. GSK 977/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Maria Myślińska, Sędzia NSA, Sędziowie (NSA Urszula Raczkiewicz, Hanna Rybińska (spr.), Protokolant Anna Fyda, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2004r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2004r. sygn.akt V SA 1674/03 w sprawie ze skargi "[...] w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 28 marca 2003r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz "[...] w Warszawie kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2004r. sygn. akt V SA 1674/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 28 marca 2003r. Nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, zasądził od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz "[...]. w Warszawie kwotę 700 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego i stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że w dniu 29 września 1999r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] objęto na wniosek "[...]. w Warszawie procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, "leki z witaminami do sprzedaży detalicznej" o nazwie handlowej [...], które importer zaklasyfikował do kodu PCN 3004 50 10 0 ze stawką celną w wysokości 0% wartości towaru.

W wyniku kontroli powyższego zgłoszenia celnego, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Inspekcji Celnej ustalono, iż w/w preparaty zapobiegają powstawaniu niedoborów witamin i minerałów, a więc nie posiadają właściwości leczniczych i nie mogą być uznane za leki. Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie, postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2002r. wszczął postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowej klasyfikacji taryfowej i następnie decyzją z dnia 9 września 2002r. nr [...] uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe i zaklasyfikował go do kodu PCN 2106 90 92 0 ze stawką celną w wysokości 20%. Organ celny określił również kwotę długu celnego w podwyższonej wysokości i stwierdził, że pobór i kwotę odsetek wyrównawczych określi Wydział Rozliczeń Ceł i Podatków Pośrednich Izby Celnej w Warszawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty