Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2004 r., sygn. GSK 660/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.), Sędziowie NSA Kazimierz Jarząbek, Czesława Socha, Protokolant Eliza Skibińska, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2004 r. sygn. akt V SA 11/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 21 listopada 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie w dniu 30 października 2000 r. na podstawie zgłoszenia celnego SAD numer [...] objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym farmaceutyki, stanowiące przedmiot importu dokonanego przez "[...]" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz przyjął deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej jego wartości transakcyjnej w kwocie 885.627,17 EURO wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury z dnia 26 października 2000 r. nr [...], wystawionej przez holenderskiego eksportera "[...]" z siedzibą w Leiderdorp w Holandii.
W dniach od 4 do 14 grudnia 2001 r. w siedzibie skarżącej przeprowadzono kontrolę celną, podczas której ujawniono zawartą przez "[...]" Sp. z o.o. z eksporterem farmaceutyków "[...]." w dniu 1 marca 1999 r. umowę o udzielaniu rabatu w wysokości 40% wartości netto produktów zakupionych przez nabywcę, jeżeli wartość zakupionych produktów wynosić będzie 500.000 EURO w każdym miesiącu. W trakcie kontroli ujawniono również wystawione przez eksportera noty kredytowe z podaniem numeru faktury, zmniejszające cenę sprowadzonych leków, które nie zostały uwzględnione przy określaniu wartości celnej tych leków.
W związku z tym, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z dnia 26 kwietnia 2002 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie uznał zgłoszenie celne z dnia 30 października 2000 r. za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, uwzględniającej udzielone importerowi przez eksportera rabaty obniżające - zdaniem organu celnego - zafakturowaną należność eksportera.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty