Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2004 r., sygn. GSK 287/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Jerzy Sulimierski (spr.), Sędziowie NSA - Edward Kierejczyk, - Czesława Socha, Protokolant - Anna Fyda, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lipca 2003 r. sygn. akt V SA 3011/02 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 18 września 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -
Uzasadnienie
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 lipca 2003 r. sygn. akt V SA 3011/02, po rozpoznaniu sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. wniesionej na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 18 września 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, oddalił skargę.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd przedstawił przebieg sprawy. Podał, że w dniu 17 maja 1999 r. Spółka z o.o. "[...]" zgłosiła do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu, według zgłoszenia celnego SAD nr [...], towar w postaci leków sprowadzonych ze Słowenii. Do zgłoszenia dołączono m.in. faktury handlowe nr [...] i nr [...] z dnia 13 maja 1999 r., wystawioną przez eksportera, tj. firmę "[...]" Novo Mesto ze Słowenii oraz deklarację wartości celnej.
W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniach od 25 października do 12 listopada 2001 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Warszawie w siedzibie firmy "[...]" ustalono, iż wartość celna importowanych leków mogła zostać zadeklarowana w sposób nieprawidłowy. Kontrola ujawniła bowiem m.in. umowę o współpracę handlową, z dnia l stycznia 1998 r., zawartą pomiędzy obiema firmami, tj. "[...]" Sp. z o.o., a firmą "[...]" z siedzibą w Novo Mesto w Słowenii oraz noty kredytowe.
Wobec powyższego, postanowieniem z dnia 11 stycznia 2002 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie wszczął z urzędu postępowanie w celu zbadania prawidłowości zgłoszenia celnego, zawartego w dokumencie SAD z dnia 17 maja 1999 r., o numerze jak wyżej, w zakresie wartości celnej i wymiaru cła zaimportowanych farmaceutyków, a następnie decyzją z dnia 27 lutego 2002 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe i ustalił na nowo wartość celną importowanych leków, biorąc pod uwagę pełną dokumentację dotyczącą zakupu tych towarów, w tym fakturę zakupu i ujawnione noty kredytowe. Pełnomocnik strony wniósł odwołanie od tej decyzji do Prezesa Głównego Urzędu Ceł, wnioskując w nim o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji i uznanie zgłoszenia celnego za prawidłowe w zakresie wartości celnej towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty