15.07.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2004 r., sygn. GSK 375/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki, Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.), Maria Serafin-Kosowska, Protokolant Krystyna Stasiak, po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Białymstoku od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku z dnia 24 kwietnia 2003r. sygn.akt SA/Bk 1360/02 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Białymstoku na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia 17 września 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2003r. sygn. akt SA/Bk 1360/02 po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] Spółki z o.o. w Białymstoku (importer) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia 17 września 2002r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku, Sąd podał, że w dniu 28 marca 2002r. agencja celna działająca, jako przedstawiciel bezpośredni importera złożyła wniosek o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu 795 szt. opakowań kartonowych. Opakowania te zostały wprowadzone na polski obszar celny wraz z towarem zgłoszonym do odprawy z zastosowaniem procedury uproszczonej. W złożonym wniosku agencja celna podała, że przedmiotowe opakowania stanowią nadwyżkę towaru ujawnioną w trakcie jego kontroli i wniosła o zastosowanie w stosunku do tego towaru stawki celnej obniżonej z uwagi na jego pochodzenie z Unii Europejskiej.

W związku z tym, że przedmiotowe opakowania nie zostały przedstawione w granicznym urzędzie celnym. Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku stwierdził, że stanowiło to naruszenie art. 39 Kodeksu celnego i przyjmując, że towar ten został wprowadzony na polski obszar celny nielegalnie ( art. 9 Kodeksu celnego ) uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe, ustalił kwotę wynikającą z długu celnego, stosując stawkę celną konwencyjną w wysokości 9% oraz obliczył odsetki od dnia powstania długu celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty