Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2004 r., sygn. GSK 255/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Kazimierz Brzeziński Sędziowie NSA - Jan Bała - Hanna Rybińska (spr.) Protokolant - Marlena Chmielewska po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[...]" Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 czerwca 2003 r. sygn. akt V SA 2273/02 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17.06.2003 r. sygn. akt V SA 2273/02 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 12.08.2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd orzekający podniósł, że Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone ze Szwajcarii leki na podstawie zgłoszenia celnego z dnia 15.05.2000 r. wg dokumentu SAD nr [...]. Importer "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie zadeklarowała cenę transakcyjną wynikającą z faktury eksportera z dnia 12.05.2000 r. nr [...]. Następnie w trybie art. 65 § 4 pkt 2 Kodeksu celnego Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe, kwestionując zadeklarowaną wartość celną. Decyzją z dnia 30.04.2002 r. określił ponownie wartość celną importowanego towaru, uwzględniając kwoty świadczone przez eksportera wg noty kredytowej oznaczonej numerem F13375 z dnia 12.05.2000 r., obniżającej cenę transakcyjną fakturowaną pierwotnie.
Orzekając jako organ odwoławczy, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 12.08.2002 r. nr [...] uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części powołanej w niej podstawy prawnej i zastąpił ją przepisem art. 65 § 4 pkt 2 lit. c ustawy - Kodeks celny. W pozostałej części decyzję tę utrzymał w mocy. Według ustaleń organów celnych, które sąd orzekający uznał za prawidłowe, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono zawarte przez niego z [...] w Szwajcarii i z [...] w Belgii umowy dystrybucji, przewidujące możliwość zmiany fakturowanych przez eksporterów cen transakcyjnych importowanych leków. Na podstawie tych umów udzielono importerowi obniżki fakturowanych wcześniej cen według not kredytowych eksporterów. Zdaniem organu odwoławczego, które sąd orzekający podzielił, nota kredytowa dotyczyła tych samych towarów i tych samych ilości objętych zgłoszeniem celnym. Dlatego zgodnie z dyspozycją art. 23 § 9 ustawy - Kodeks celny wartość celną importowanego towaru należało ustalić wg ceny wynikającej z faktury pomniejszonej jednak o kwotę ujawnioną w nocie kredytowej. Rozpoznając skargę na decyzje organów celnych, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie jest ona zasadną. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Działu Powtórnej Kontroli UC w Warszawie, w siedzibie skarżącej Spółki ujawniono umowę dystrybucji z dnia 11.01.1995 r. zawartą z firmą [...] w Szwajcarii, umowę dystrybucji z dnia 18.09.1995 r. zawartą z firmą [...] w Belgii oraz noty kredytowe zarejestrowane w księgowości skarżącej a nieznane organowi celnemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty